kültür eti nasıl
//

Geleceğin Et Devrimi: Kültür Eti Nasıl Üretilir

17 dakikalık içerik

Et üretimi laboratuvarlarda gerçekleşen bir devrimle karşı karşıya! “Kültür eti” veya diğer adlarıyla bilinen bu yeni üretim teknolojisi, hayvan hücrelerinin in vitro ortamda çoğaltılarak üretilen eti ifade ediyor. Hücresel tarımın bir formu olarak kabul edilen kültür eti, rejeneratif tıp alanında geliştirilen doku mühendisliği teknikleri kullanılarak üretilmekte. Bu konsepti 2000’lerin başında Jason Matheny popülerleştirdi ve kültür eti araştırmalarına adanmış dünyanın ilk kar amacı gütmeyen kuruluşu olan New Harvest’i kurdu. New Harvest günümüzde 1606 bağışçıdan 10 milyon dolardan fazla bağış almış durumda.

Kültür eti, et üretiminin çevresel etkisi, hayvan refahı, gıda güvenliği ve insan sağlığı gibi birçok konuda potansiyel çözümler sunuyor. Ayrıca iklim değişikliğinin hafifletilmesinde de önemli bir rol oynayabilir.

İlk satılan laboratuvar eti: kültür eti ile hamburger

2013 yılında Mark Post, ilk kez bir hayvanda yetişmeyen doku kullanarak yani laboratuvarda üretilmiş bir doku kullanarak bir hamburger köftesi üretti. O tarihten bu yana, diğer kültür eti prototipleri de medyanın dikkatini çekti: SuperMeat, “The Chicken” adlı bir restoran açarak “Tavuk” burgerine tüketici tepkisini test etti, ve “dünyanın ilk ticari olarak satılan hücre kültür eti” 2020 yılında Singapur’daki 1880 restoranında gerçekleşti, burada ABD merkezli Eat Just firmasının ürettiği laboratuvarda üretilmiş kültür eti satıldı.

Geleneksel hamburger in yerini kültür etiyle üretilmiş burgerler mi alacak?
Geleneksel hamburger in yerini kültür etiyle üretilmiş burgerler mi alacak?

Çoğu çaba, gelişmiş ülkelerdeki tüketimin büyük bir bölümünü oluşturan domuz, sığır ve tavuk gibi yaygın et türlerine odaklanırken, Orbillion Bio gibi şirketler, geyik, kuzu, bizon ve Wagyu gibi yüksek kaliteli veya sıradışı et türlerine odaklandı. Avant Meats, kültürlü orfoz balığını piyasaya sürdü.

Kültür eti, laboratuvar eti, temiz et ve diğer isimleri

Kültür eti, laboratuvar ortamında üretilen ve sağlıklı bir seçenek olarak dikkat çeken bir gıda. Ayrıca farklı isimlerle de piyasada anılmakta. Diğer adları arasında “sağlıklı et”, “suni et”, “laboratuvar eti” “hücre bazlı et” ve “temiz et” gibi terimler de yer almaktadır.

Son yıllarda kültür eti, çevre dostu ve hayvan dostu bir seçenek olarak popülarite kazanmıştır. 2016 yılında Good Food Institute (GFI) tarafından kullanılan “temiz et” terimi, üretim süreç ve faydaları açısından daha doğru ve etkileyici bir ifade olarak kabul edilmiştir. 2018 yılında ise “kültür eti” terimi, medya ve Google aramalarında “in vitro” terimini geride bırakarak daha yaygın hale gelmiştir. Ancak, bazı sektör paydaşları, geleneksel et üreticilerini gereksiz yere olumsuz etkilediğini düşündükleri için “hücre bazlı et” terimini tercih etmektedir.

İlk kültür etinden yapılmış hamburger köftesinin görünümü.
İlk kültür etinden yapılmış hamburger köftesinin görünümü.

2019 yılında GFI, yeni bir araştırma yayınlamış ve “kültür eti” teriminin yeterli derecede açıklayıcı, tarafsız ve tüketiciler tarafından beğenilen bir terim olduğunu belirtmiştir. 2021 yılında yapılan bir ankete göre, sektördeki CEO’ların çoğunluğu, 44 şirketin 75% gibi büyük bir oranı “kültür eti” terimini tercih etmektedir.

Kültür eti, sadece çevresel etkileri azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda hayvan refahı, gıda güvenliği ve insan sağlığı gibi konulara da olumlu katkılar sunmaktadır. Ayrıca iklim değişikliğiyle mücadelede de potansiyel bir çözüm olarak görülmektedir.

Kültür etinin kısa bir tarihçesi

Endüstriyel bir ortamda etin yetiştirilmesi teorik olarak uzun zamandır ilgi çekici bir konuydu.İlk olarak İngiliz devlet adamı Winston Churchill, 1931 yılında çeşitli dergilerde yayımlanan ve daha sonra Thoughts and Adventures adlı eserinde yer alan bir makalesinde şunları yazmıştı: “Tüm bir tavuğu göğsünden veya kanadından yemek yerine, bu parçaları uygun bir ortamda ayrı ayrı yetiştirerek bu saçmalıktan kaçınacağız.”

1950’lerde, Hollandalı araştırmacı Willem van Eelen, laboratuvar ortamında etin yetiştirilme fikrini üzerinde durdu. İkinci Dünya Savaşı sırasında esir olarak kalmış olan Van Eelen, açlık nedeniyle yiyecek üretimi ve gıda güvenliğine dair farklı yaklaşımlar geliştirmişti.

Bu sırada tıp alanında gelişmeler oluyordu. Kas liflerinin in vitro kültivasyonu, 1971 yılında patolog Russel Ross tarafından başarıyla gerçekleştirildi ve kobay kalp damarlarında, yani aortlarında denendi.

1991 yılında Jon F. Vein, insan tüketimi için doku mühendisliği ile üretilen etin patentini (US 6835390) aldı. Bu yöntemde, kas ve yağ, entegre bir şekilde büyütülerek gıda ürünleri oluşturmak için yetiştirilmesini içeriyordu.

2001 yılında dermatolog Wiete Westerhof, Van Eelen ve işadamı Willem van Kooten, kültür eti üretim süreci için dünya genelinde bir patent başvurusu yaptıklarını duyurdular. Süreç, kas hücreleri içeren bir kollajen matriksi kullanarak besleyici bir çözelti içinde hücrelerin bölünüp çoğalmasını sağlayan bir yöntemdi.

Aynı yıl NASA, astronotların eti taşımak yerine yetiştirebilmelerini sağlamak amacıyla kültür eti deneyleri yapmaya başladı. Morris Benjaminson ile işbirliği yaparak, çipura ve hindi yetiştirmişlerdir.

2003 yılında Oron Catts ve Ionat Zurr, kurbağa kök hücrelerinden yetiştirilmiş birkaç santimlik “biftek”i sergiledi ve pişirip yediler. Hedef, kültür etinin etik tartışmalarını başlatmaktı – “hiç yaşamış mıydı?”, “hiç öldü mü?”, “bir hayvana saygısızlık mıdır onu çöpe atmak?”

2000’lerin başlarında Amerikalı halk sağlığı öğrencisi Jason Matheny, tavuk çiftliğini ziyaret ederken bu yetiştirme sisteminin vahşi olduğunu gördü ve buna bir çözüm geliştirmek istedi. Daha sonra NASA’nın çalışmalarında yer alan üç bilim insanı ile işbirliği yaparak 2004 yılında New Harvest adlı organizasyonu kurdu ve araştırmalar yürütmeye başladı. 2005 yılında dört kişi konuyla ilgili ilk akademik makaleyi yayınladı.

2008 yılında PETA, ilk olarak 2012 yılına kadar tüketicilere kültürle yetiştirilmiş tavuk etini sunan şirkete 1 milyon dolarlık bir ödül vereceklerini açıkladı. Yarışma 2014 yılına kadar uzatılmış olsa da kazanan kimse çıkmadı.

2008 yılında Hollanda hükümeti, kültür ortamında yetiştirilmiş et ile ilgili deneylere 4 milyon dolar yatırım yaptı.  Uluslararası araştırmacılardan oluşan in vitro Meat Konsorsiyumu, Nisan ayında Norveç Gıda Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen ilk uluslararası konferansı gerçekleştirdi. Time dergisi, 2009 yılının en önemli 50 yenilikçi fikri arasında kültür ortamında et üretimini seçti. Kasım 2009’da Hollanda’daki bilim insanları, canlı domuz hücrelerinden et üretmeyi başardıklarını duyurdular.

Kültür eti nasıl üretilir?

Kültür eti üretim süreci, bir hayvandan kök hücrelerin elde edilmesi ve bankalanması ile başlar. Bu hücreler daha sonra yüksek yoğunluklarda ve hacimlerde biyoreaktörlerde büyütülür. Aynı bir hayvanın vücudunda olduğu gibi hücrelere oksijen açısından zengin bir hücre kültür ortamı sağlanır. Bu ortam, amino asitler, glikoz, vitaminler ve anorganik tuzlar gibi temel besin maddelerinden oluşur ve büyüme faktörleri ve diğer proteinlerle takviye edilerek hücrelerin çoğalması sağlanır.

kültür eti üretim tesisi
Rehovot, İsrail’de bulunan yeni Future Meat Technologies kültür eti üretim tesisi.

Ortamın bileşimindeki değişiklikler genellikle bir iskelet yapısı gibi çevresel ipuçlarıyla birlikte, olgunlaşmamış hücrelerin et, yağ ve bağ dokusuna farklılaşmasını tetikler. Farklılaşmış hücreler daha sonra hasat edilir, hazırlanır ve nihai ürün olacak şekilde paketlenir. Bu süreç, hangi tür etin yetiştirildiğine bağlı olarak 2-8 hafta arasında değişmektedir. Bazı şirketler, süt ve diğer hayvansal ürünleri üretmek için benzer bir stratejiyi izlemektedir.

Kültür eti üretiminde kullanılan hücre hatları

2020 yılında gerçekleştirilen bir sektör anketine göre, kültür eti üreticileri, myosatellite hücreleri (yani iskelet kası kök hücreleri), fibroblastlar, mezenkimal kök hücreler, indüklenmiş pluripotent ve embriyonik kök hücreler ve yağ kaynaklı hücreler de dahil olmak üzere çeşitli başlangıç hücre hatları kullanmaktalar. Başlangıç hücreleri bazen belirli organlardan da elde edilebilmekte ve böylece farklı ürünler oluşturulabilmekte. Örneğin, süt üretimi için meme bezlerinden hücreler ve foie gras için de karaciğer hücreleri kullanılabiliyor.

Başlangıç hücrelerinin elde edilmesinde en yaygın yöntem canlı bir hayvandan hücre örneği alınmasıdır. Örnekler minimal invaziv yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, hücreler, dokunun hala canlı olduğu yeni kesilmiş bir hayvandan biyopsi yoluyla da elde edilebilir, bu da dini yasalara (örneğin, helal, kosher) uyumu belirlemek için önemli bir değişken olarak sektörde önem kazanmakta. Her durumda elde edilen hücreler kalitenin ve hücrelerin izlenebilirliğini sağlayan geniş dokümantasyon eşliğinde sağlıklı hayvanlardan köken almaktadır.

Hücre hatları elde etmek birçok kaynağı gerektirir

Kültür eti üreticilerinin çoğu, sürekli olarak çoğalabilme yeteneğine sahip, iyi karakterize edilmiş hücre hatlarıyla çalışmaktadır. Bazı üreticiler, tanım gereği sınırlı bir ömre sahip olan birincil hücreler kullanabilirler. Günümüzde kültür eti üretiminde kullanılan türlerden sürekli hücre hatlarına erişim, yeni araştırma girişimleri için önemli bir engel olarak görünmektedir.

Yeni hücre hatlarının oluşturulması, genellikle zaman ve kaynak yoğun bir süreçtir ve tek bir hücre hattını elde etmek ve yeterince karakterize etmek için 6-18 ay kadar sürebilir. Tıbbi araştırmalarda, büyük ölçekli hücre hattı biyorepozituarlarının oluşturulması genellikle ulusal olarak desteklenmektedir ve bu araştırmanın ilerlemesindeki temel önemini vurgulamaktadır. Singapur’da, kültür eti için benzer devlet destekli projeler yürütülmektedir, ancak daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Kaynak:
https://new-harvest.org/
Bryant CJ. Culture, meat, and cultured meat. J Anim Sci. 2020 Aug 1;98(8):skaa172. doi: 10.1093/jas/skaa172. PMID: 32745186; PMCID: PMC7398566. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7398566/