Kulak enfeksiyonlarını ölçen telefon uygulaması

Kulak enfeksiyonlarını algılayabilen uygulama geliştirildi

8 dakikalık içerik

Çocuklarda kulak enfeksiyonlarını algılayabilen ilk akıllı telefon uygulaması geliştirildi. Uygulama, sadece bir kağıt parçası ve bir akıllı telefonun mikrofonu ile hoparlörünü kullanarak kulak zarı arkasındaki sıvıyı algılayabiliyor. Kulak zarı enfeksiyonları, zarın arkasındaki orta kulakta sıvı biriktiğinde oluşur. Bu birikme aynı zamanda efüzyonlu otit media adı verilen başka bir durumda da yaygındır. Özellikle, çocukların konuşmayı öğrenirken bu iltihaplanmaların yaşanması duymayı ve dolayısıyla konuşmayı zorlaştırır.

Washington Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği çalışma, 15 Mayıs tarihinde Science Translational Medicine’de yayınlandı. Akıllı telefon, küçük bir kağıt hunisi aracılığıyla kulağa bir dizi yumuşak cıvıltılı ses yapar ve sesin tekrar telefona yansımasına bağlı olarak uygulama sonuç çıkartır. Yani, ses dalgalarının kulak zarından sıçradıkça nasıl değiştiği ölçülür. Uygulama, yüzde 85’lik bir algılama olasılığı ile sıvı olup olmadığını tespit ediyor. Araştırma ekibi uygulamanın, mevcut yöntemlerle aynı oranda işe yaradığını söylüyor.

Washington Üniversitesi, Paul G. Allen School’ndan Profesör Shyam Gollakota, testin ulaşılabilirliğine dikkat çekerek, “Bir akıllı telefon gibi her yerde bulunabilecek bir şey için doğru bir tarama aracı tasarlamak, ebeveynlerin yanı sıra sağlık hizmeti sağlayıcıları için sınırlı kaynaklı bölgelerde durumu değiştirebilir.” dedi. Shyam Gollakata, açıklamalarını sürdürdü: “Teknolojimizin en önemli avantajlarından biri, bir kağıt parçası ve akıllı telefon üzerinde çalışan bir yazılım uygulaması dışında herhangi bir ek donanım gerektirmemesidir.”

Kulak enfeksiyonları, gözlem veya antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Ağrı veya işitme kaybı semptomlarını hafifletmek için sıvı, doktor tarafından izlenebilir ve boşaltılabilir. Evde hızlı bir tarama ebeveynlerin, çocuklarını doktora götürmeleri gerekip gerekmediğine karar vermede yardımcı olabilir.

Uygulamanın çalışmasını gösteren video;

Uygulama ticarileşecek ve herkesin kullanımına sunulacak

Telefon, huni sayesinde 150 milisaniyelik kesintisiz bir ses çaldığında, ses dalgaları kulak zarı dışına fırlar. Huniden geriye doğru ilerleyen ses, akıllı telefonun mikrofonuyla orijinal cıvıltılarla birlikte toplanır. İçinde sıvı olup olmamasına bağlı olarak, yansıyan ses dalgaları, orijinal ses dalgalarına farklı şekilde müdahale eder. Kulak zarı arkasında sıvı olmadığında, kulak zarı titrer ve çeşitli ses dalgalarını geri gönderir. Bu ses dalgaları, orijinal sinyal ile hafif bir şekilde etkileşime girerek genel sinyalde geniş ve yüzeysel bir dalış oluşturur. Ancak kulak zarı arkasında sıvı olduğunda, titreşmez ve orijinal ses dalgalarını geri yansıtır. Orijinal cıvıltı ile daha güçlü etkileşime girer ve sinyalde dar, derin bir dalış oluşturur.

Allen School’da doktora öğrencisi olan Justin Chan, bir benzetme yaparak, “Bir bardak şarap içmek gibi. İçinde ne kadar sıvı olduğuna bağlı olarak farklı sesler elde edersiniz. Bu sesler üzerinde makine bilimini kullanarak sıvının varlığını tespit edebiliriz.” diyor.

Araştırma için Seattle Çocuk Hastanesi’nde 17-18 yaşları arasındaki 53 çocuk test edildi. Çocukların yaklaşık yarısının, kronik veya tekrarlayan kulak sıvısı vakaları olan hastalar için ortak bir ameliyat olan kulak tüpü yerleştirme ameliyatı geçirmesi planlandı. Diğerlerinin tonsillektomi gibi kulaklarla ilgili olmayan farklı bir ameliyat geçirmesi planlandı. Daha sonra ekip, algoritmayı dokuz ila 18 aylık bebeklerde denedi. Ekip, test edilen 15 kulaktan yüzde 99 oranında doğru sonuç aldı.

Washington Üniversitesi Tıp Okulu’nda çalışan Kulak Burun Boğaz ve Boyun Cerrahisi Yardımcı Doçent Dr. Randall Bly, “Algoritmamız daha büyük çocuklar için geliştirilmiş olmasına rağmen, bu yaş grubu için hala iyi çalışıyor. Bu kritik bir durum. Çünkü bu grupta kulak iltihabı görülme sıklığı var.” diyerek açıklama yaptı.

Araştırmacılar, ebeveynlerin evde bu teknolojiyi kullanabilmelerini istediğinden, ebeveynlere kısa bir eğitim verdi. Ebeveynler ve doktorlar kağıt hunileri katlayarak 25 kulak üzerinde denedi. Hem ebeveynler hem de doktorlar sıvı dolu 6 kulağı başarıyla tespit etti. Ayrıca, ebeveynlerin ve doktorların testleri tarafından oluşturulan ses dalgası eğrileri benzer gözüküyordu.

Ekip ayrıca algoritmayı çeşitli akıllı telefonlarda test etti ve huniyi oluşturmak için farklı kağıt türleri kullandı. Sonuçlar, telefon veya kağıt türünden bağımsız olarak tutarlıydı. Araştırmacılar, teknoloji şirketi Edus Health aracılığıyla bu teknolojiyi ticarileştirmeyi ve ardından uygulamayı halka açık hale getirmeyi planlıyor.

Kaynak; Science Translational Medicine