/

Kuantum meraklılarına; QTurkey’in ödüllü yarışması başladı!

6 dakikalık içerik

Kuantum topluluğu QTurkey, ödüllü bir yarışma düzenliyor. Türkiye’nin ilk kuantum topluluğu olan QTurkey, bir grup kuantum araştırmacısı tarafından geçtiğimiz aylarda kurulmuştu.

Kuantum mekaniği, madde ve ışığın, atom ve atomaltı seviyelerdeki davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Fizikte, kuantum bir etkileşime katılan herhangi bir fiziksel varlığın minimum miktarıdır. ODTÜ Fizik bölümünde araştırma görevlisi Zeki Can Seskir ve Dr. Hande Alemdar, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Dr. Özlem Salehi Köken, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğretim görevlisi Dr. Ahmet Çevik, Letonya Üniversitesi’nden Dr. Abuzer Yakaryılmaz’ın yanı sıra ODTÜ Fizik bölümü öğrencisi Onurcan Bektaş ve Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi Berfu Deniz Kara topluluğu kuranlar arasında.

2040 Yılında Kuantum Teknolojiler Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Kuantum Türkiye, Twitter hesabı üzerinden bir paylaşım yaparak, yarışmayı duyurdu;

QTurkey, resmi Internet sitesi ve Facebook grubunda yaptığı paylaşımlarda, “Kuantum teknolojileri dünya çapında hızla gelişen ve önem kazanan bir konu. Türkiye’de de gündem olmaya başlayan bu alan üzerine gençlerin hayal güçlerini, araştırma yeteneklerini teşvik ederek; bu konuya olan ilgilerini ve farkındalıklarını artırmak için bir yarışma düzenledik.” ifadeleri ile yarışmanın amacını açıkladı.

2040 Yılında Kuantum Teknolojiler Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?” başlıklı yarışmanın son başvuru tarihi 25 Aralık 2019 (25 Ekim olan son başvuru tarihi 25 Aralık olarak uzatıldı). QTurkey, yarışmaya 18 ile 30 yaş aralığında olan ve teknolojik gelişmelere ve bilime ilgi duyan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının başvurabileceğini açıkladı.

Başvuru için etkili bir metin hazırlamak şart!

kuantum yarışması
QTurkey’in yarışma afişi.

Açıklamada, bir noktaya dikkat çekilerek, başvuranların yarışmayı düzenleyen kurumlarla herhangi bir bağlantısının olmaması gerektiği duyuruldu. Başvuruda, katılımcılardan en az 450 en fazla 1350 kelime arasında olmak üzere, yarışma başlığı üzerine hayal ettikleri şeyleri bilgilendirici, akıcı, bilimsel doğrulara dayalı Türkçe bir yazı isteniyor. Başlık, özgeçmiş ve kaynakça kısımları kelime sınırlarının dışında sayılacakken, yazılarda kullanılan bilgiler için mutlaka kaynak belirtilmesi gerekiyor.

QTurkey, gelen yazıları beş kategori altında değerlendirecek; bilimsel doğruluk, okunabilirlik, ilgi çekicilik, toplumsal fayda ve özgünlük. 

QTurkey, açıklamalarını sürdürdü: “Yarışma kapsamında gönderilen yazılardan ödül alanlar ve ödül almamış olsa dahi yarışma jurisi tarafından yayınlamaya uygun görülenler, bu yarışmayı düzenleyen ve destekleyen kurumlarca yazarların adları açıkça belirtilecek şekilde yayınlanacaktır. Yazılar gönderildiği noktadan itibaren kamuya açık sayılıp yarışmayı düzenleyen ve destek olan kurumlar tarafından bir telif talep edilmeden yayınlanabilecektir.”

Birinciye 1000 TL para ödülü!

Yarışma sonucunda dereceye girenlerden birinciye 1000 TL, ikinciye 750 TL ve üçüncüye 500 TL para ödülü verilecek.

Siz de kuantum teknolojilerine ilgi duyuyorsanız ve diğer katılım şartlarını karşılıyorsanız yarışmaya başvurabilirsiniz. Başvuru için;

  • İki bölümden oluşan formun hem yarışma bölümü hem de iletişim bilgileri bölümünü eksiksiz olarak doldurmanız

  • Ödül kazanılması durumunda Internet sitelerinde yayınlanacak şekilde, kuantum teknolojilerine duyduğunuz ilginin sebebini açıkladığınız bir metin hazırlamanız ve

  • Formu doldurarak 25 Ekim saat 24.00’dan önce göndermeniz gerekiyor.

Açıklamanın devamında, yarışmayı kazananların, 25 Kasım 2019 Pazartesi günü, yarışmayı düzenleyen kurumların sayfalarında duyurulacağı bildirildi. Son olarak açıklamada, “Ayrıca ödül kazanan ve yazısı yayınlanmaya uygun görülmüş kişiler e-posta yoluyla bilgilendirileceklerdir. Yayınlanmaya uygun görülmüş yazılar ilgili platformlara iletilecek ve düzenli olarak bu yazılar okurlarla paylaşılacaktır.” denildi.

Kaynaklar;