Koronavirüs Türkiye

Eris Belirtileri neler? Eris Varyantı Detaylı ve Güncel Açıklamalar

//

Eris belirtileri neler, tekrar aşı olmak gerekiyor mu, kapanma riski var mı gibi sorular gündemde. Eris Varyantı hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bilim kurulu üyeleri tarafından çeşiti açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar ve ayrıca Eris Varyantının belirtileri, özellikleri, neden bu yaz pik görüldüğü gibi konuları uzman görüşlerle sizlere sunuyoruz.
Eris Belirtileri Neler? Eris Varyantı Semptomları
COVID-19’un yeni varyantı Eris önceki Omicron varyantlarına kıyasla bazı farklılıklar gösterse de benzer şekilde seyretmektedir. Eris varyantının belirtileri genellikle soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlarla örtüşmektedir. Eris belirtileri şunlar olabilir:

Burun Akıntısı: Sıkça görülen bir belirti olan burun akıntısı, Eris varyantının erken işaretlerinden biri olabilir.
Baş Ağrısı: Yoğun baş …

Kraken Varyantı nedir? Türkiye’de var mı?

//

Kraken varyantı Amerika’da yaygınlaşan yeni Covid-19 varyantı olarak son zamanlarda adından sıklıkla bahsettiriyor. Kraken varyantı aslında Omicron’un XBB.1.5 alt varyantına verilen diğer bir isim. Amerika’da hızla yayılan bir alt varyant olan Kraken İngiltere, Danimarka, Fransa, Avusturya, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Belçika, Çekya, Yunanistan, Karadağ ve Portekiz’de görüldü. Kraken varyantı bağışıklıktan kaçabilmesiyle dikkat çekiyor ve Amerika’daki COVID vakalarında basın hale geldiği biliniyor. Klinik olarak ölümcül olduğu düşünülmeyen Yeni varyant bulaşma konusundaysa oldukça hızlı. Bunun yanı sıra ECDC (Avrupa Birliği Sağlık Kuruluşu) Kraken ile ilgili bir değerlendirme raporu paylaştı. Varyantın risk seviyesinin düşük olduğu ancak ABD’deki hızlı yayılımın diğer alt varyantlara göre daha …

Bilim Değişirken Nerede Durmalı?

//

Bilim insanları hipotezlerini, modellerini, fikirlerini değiştirebilir. Değiştirmelidir de. Bilim bu şekilde ilerler. Ancak bu şekilde senelerce aynı bilimsel olayı gözlemleyip altında yatan temel sebepler ve muhtemel çözüm yolları hakkında fikir birliğine varabiliriz. Fikir değiştirmek önceki fikrin zaruri olarak yanlış olduğu anlamına gelmez; aksine daha titiz ölçümlerle, daha gerçeğe yakın varsayımlarla, ve daha gelişmiş teknolojilerle güncellendiği anlamına gelir.…

Coronavirüs Türkiye Son Durum

#EvdeKalYENİ: İvermectin Covid-19’u iyileştiriyor mu?
Nisan 2020
13 Nisan 

Sonraki hafta sonu (18-19 Nisan)’da da sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 

Kabine Toplantısı Sonrası Millete Sesleniş https://t.co/XE0hX0xNvS— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) April 13, 2020
10 Nisan 

İç İşleri Bakanlığı, 10 Nisan 2020 24:00’dan 12 Nisan 2020 24:00’a kadar 30 büyük il ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. 
Sokağa çıkma yasağı uygulanacak iller : Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir,  Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Zonguldak.

⚠️ DUYURU ⚠️ pic.twitter.com/2oauE84toM— TC İçişleri Bakanlığı Maske😷 Mesafe↔️ Temizlik🧼 (@TC_icisleri) April 10, 2020
5 Nisan 

İç İşleri …