Haber

Köpeklerin gözlerindeki masum ifadenin nedeni

Köpeklerin gözlerindeki bebeksi masum ifade hiç dikkatinizi çekti mi? Sizin çekmediyse bile bilim insanlarının uzun yıllardır dikkatini çeken ve araştırdıkları bir konu olduğunu belirtelim. Bir köpeğin size bir şey söylüyormuş gibi bir ifadesi varsa, evrimin duygularınızı manipüle etme şekli olabilir. Araştırmacılar, köpeklerin gözlerinin etrafında kaslar geliştiğini ve bunun da özellikle insanlara çekici gelen ifadeler yapmalarına olanak verdiğini ifade ediyor.

Küçük bir yüz kası, köpeklerin gözlerinin insanlardan beslenmeleri için olumlu bir yanıt almasını sağlıyor. Çalışma, “bebeksi gözlerin” evcil köpeklerin insanlarla bağ kurmasına yardımcı olduğunu açıkladı. İngiltere ve ABD’den ortak bir ekip, köpeklerin gözünde bunu mümkün kılmak için anatomik bir değişiklik olduğunu gösteriyor.

Köpeklerin yüzündeki etkileyici kaşlar

köpeklerin gözlerindeki ifade

Köpekler, “insan benzeri iletişim yanılsamalarına” neden olan, araştırmacıların “etkileyici kaşlar” dedikleri ifadeye sahip. Portsmouth Üniversitesi’nden Dr. Juliane Kaminski çalışmada, “Köpekler bu hareketi yaptığında, insanlarda onlara bakmak için güçlü bir istek uyandırıyor gibi görünüyor” dedi.

Bu kas hareketi, köpeklerin gözlerinin daha büyük ve daha çok bebek gibi görünmesini sağlıyor. Aynı zamanda insanların üzgün olduklarında yüzünde beliren ifadeyi de andırıyor. İnsanların köpekleri böyle çekici bir özellik sayesinde korumaları ve yetiştirmeleri, onlara evrimsel avantaj sağlamaları, bu değişimi sonraki nesillerde pekiştirmeleri için “bilinçdışı bir tercih” olarak gösteriliyor.

ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nde yayınlanan çalışmada Dr. Kaminski, “Kanıtlar, köpeklerin kurtlardan evcilleştikten sonra iç kaşlarını kaldırmak için bir kas geliştirdikleri yönünde.” şeklinde açıklama yaptı.

Köpeklerin yüz ifadesi insanlarla etkileşimin bir sonucu olabilir

İngiltere ve ABD’deki anatomi ve karşılaştırmalı psikoloji araştırmacılarının elde ettiği bulgular, yüz değişiminin insanların yanısıra köpeklerde de geliştiğini gösteriyor. Önceki araştırmalar, köpeklerin bir insan onlara bakarken bu “bebeksi” ifadeyi kullanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermişti. Ayrıca önceki araştırmalar bunun kasıtlı bir davranış olduğunu ve insan tüketimine yönelik olduğunu savunan araştırmalardı.

Anatomi uzmanı ve çalışmanın yazarlarından olan ABD’deki Duquesne Üniversitesi’nden Profesör Anne Burrows, evrimsel anlamda köpeklerin yüz kaslarındaki değişikliklerin oldukça hızlı olduğunu ve köpeklerin insanlarla olan gelişmiş sosyal etkileşimiyle doğrudan bağlantılı olabileceğini söyledi.

Portsmouth Üniversitesi’nden Profesör Bridget Waller, çalışmanın bulgularına ilişkin, “Dikkatimizi çekmede yüzlerin ne kadar önemli olduğunu ve yüz ifadesinin sosyal etkileşimde ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor” dedi.

Kaynak; 

BBC

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

İlk köpek-insan ilişkilerine dair yeni bulgular

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir