/

Galileo Galilei: Dünya dönüyor

Galileo Galilei, “Dünya dönüyor!” ya da “E pur si muove” Latince’de “Ve yine de dönüyor” anlamına gelen bu cümleyle bizlere günlük hayatta ilham veren günümüz biliminin kurucularındandır. Rönesans döneminin en önemli bilim insanlarından biri olan Galileo Galilei, pek çok önemli icat ve…

Galileo Galilei: Dünya dönüyor

/

Galileo Galilei, “Dünya dönüyor!” ya da “E pur si muove” Latince’de “Ve yine de dönüyor” anlamına gelen bu cümleyle bizlere günlük hayatta ilham veren günümüz biliminin kurucularındandır. Rönesans döneminin en önemli bilim insanlarından biri olan Galileo Galilei, pek çok önemli icat ve keşif yapmış, bilim dünyasına büyük katkılarda bulunmuş bir figürdür. Onun yaşamı ve çalışmaları bilimin ve insanlığın gelişimine büyük etkilerde bulunmuştur.  Galileo Galilei’nin hayatı ve katkılarını 6 maddede ele alıyoruz:
Galileo Ölmeden Önce Ne Dedi? Dünya dönüyor ne demek?
Galileo, ölüm döşeğindeyken “E pur si muove” ifadesini kullanmıştır. Bu ifade Latince’de “Ve yine de dönüyor” anlamına gelir. Bu söz Dünya’nın dönüşünü …

Periyodik Tablo : Özellikleri, Gruplar Periyotlar ve Tarihi

/

Periyodik tablo, ya da periyodik sistem, artan atom numarasına göre sıralanmış tüm keşfedilmiş kimyasal elementleri satırlarda (periyodlar) ve sütunlarda (gruplar) düzenler. Bilim insanları periyodik tabloyu bir elementle ilgili bilgilere hızla ulaşmak için kullanırlar. Örneğin atom kütlesi ve kimyasal sembol’ü hızla bularak hazırlayacakları çözelti için hesap yapabilirler. Periyodik tablonun düzeni ayrıca elektronegativite, iyonlaşma enerjisi ve atom yarıçapı gibi element özelliklerindeki eğilimleri görmelerini sağlar.
Periyodik tabloda benzer özelliklere sahip elementler dikey olarak aynı gruplarda bulunur. Atom numarası (z), bir periyottan diğerine doğru yatay olarak artar. Grup numaralandırması sütunların en üstünde görünürken, periyodlar her satırın solunda belirtilir. Ana grup elementleri, 1, 2 ve 13 …

Yakın Gerçek: Büyük Marmara Depremi

//

Yıllardır bilim insanlarının dillendirdiği İstanbul depremi 6 Şubat Kahramanmaraş depreminden sonra jeoloji uzmanlarının gündemine yeniden oturdu. İstanbul depreminin beklenmesinin en büyük nedeni Marmara bölgesinde son 100 yıldır tekrarlanan depremler. 9 Ağustos 1912 tarihinde gerçekleşen Mürefte Depremi ve ardından gelen 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremiyle fay hattının orta kesimi gerildi. Bu iki depremin ardından “Büyük Marmara Depremi” bekleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eser Çaktı, Orta Marmara ve Adalar Segmentinin İstanbul’u etkileyecek en büyük iki segment olduğunu ifade etti. ABD’li jeofizikçi Tom Parsons deprem zamanlamalarıyla ilgili yaptığı çalışmada 2034 yılına kadar Marmara Denizi’nde 7’den büyük deprem olması …

Veri Bilimine Adım Adım: Kaynaklarla Dolu Başlangıç Kiti

/

Sizlere, veri bilimi alanına meraklı herkesin heyecanla karşılayacağı bir kaynaklar derlemesi sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz: Veri Bilimi Başlangıç Kiti! Eğer verinin büyülü dünyasına adım atmak, veri analizinin gücünü keşfetmek veya veri odaklı becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.
Veri bilimi modern dünyanın en önemli ve dinamik alanlarından biridir. İş dünyasından sağlık sektörüne, akademik araştırmalardan günlük yaşama kadar her alanda veri, bize değerli bilgiler sunuyor. Ancak bu bilgileri anlamak, işlemek ve değerli içgörüler elde etmek için bazı araçlara ve bilgilere ihtiyaç duyarız. İşte burada Veri Bilimi Başlangıç Kiti devreye giriyor.
Veri Bilimi
Veri bilimi, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerden bilgi ve içgörü çıkarmak için bilimsel yöntemleri, süreçleri, …

Nüzhet Gökdoğan, Üniversite Reformu ve Astronomi

//

Nüzhet Gökdoğan Türkiye’nin ilk kadın astronomu,ilk kadın doçenti ve pek çok ilkleri yapan bilim kadınımız 1993 yılında İstanbul üniversitesinde bir konuşma gerçekleştirdi. Oldukça detaylı ve uzun olan bu konuşmada Türklerde bilim ve astronomi tarihini çok detaylı olarak anlatıp 1033’deki Üniversite Reformu’nun getirdiklerinden bahsediyor.
Nüzhet Gökdoğan’dan önce ilk kadın kimyagerimiz Remziye Hisar‘ın oğlu Feza Gürsey‘in yaptığı ilham verici konuşmayı sizlerle paylaşmıştık. Feza Gürsey’in ilham verici konuşması ise Sait Faik’ten Amerika’ya uzun bir hikaye içeriyordu.
Nüzhet Gökdoğan’ın konuşmasının önemli noktalarını ve tam metnini sizinle paylaşıyoruz:
Nüzhet Gökdoğan’ın Konuşmasından Önemli Noktalar
Nüzhet Gökdoğan Ali Kuşçu’dan modern astronomiye kadar çok derin bir konuşma yapmıştır. Böylece Nüzhet Gökdoğan’ın alanın …

Einstein ve Bohr Tartışmaları : Kuantum Mekaniğini Anlamak

////

Einstein ve Bohr tartışmaları, kuantum mekaniğinin temel doğasına ilişkin farklı fikirleri ve yorumların karşı karşıya geldiği ve kuantum mekaniğinin gelişmesinde önemli bir dizi tartışmadır. Bu tartışma, 1927 yılında düzenlenen Beşinci Solvay Konferansı‘nda baş göstermiş ve daha sonra devam etmiştir. Einstein ve Bohr arasındaki bu tartışmalar ikilinin dostluğunu etkilememiştir.
Tanrı evrende zar atmaz
Einstein ve Bohr tartışmaları kuantum konuşlan, en ünlü ve tarihsel açıdan önemli Solvay Konferanslarından biri 1927’de düzenlenen Beşinci Solvay Konferansında başlamıştır. Albert Einstein ve Niels Bohr arasında kuantum mekaniğinin temel prensipleri üzerine yoğun bir fikir alışverişi yaşanmıştır. Einstein kuantum teorisinin belirli yönlerine eleştirel yaklaşmış ve kuantum mekaniğinin olasılıksal doğasına olan …

Arşimet parşömeni : İstanbul’dan Kudüs’e ve Amerika’ya uzanan bir hikaye

////

Arşimet parşömeni ya da  Arşimet Palimpsesti, İstanbul Ayasofya’dan Kudüs’e tarih sayfalarında hayranlık uyandıran bir parşömen kodeks olarak karşımıza çıkıyor. Arşimet’in çalışmarını içeren en eski parşömen olarak kabul edilen bu palimpestlerin ortaya çıkışı filmlere konu olacak ilginçlikte bir hikayeye sahip. Palimpest ifadesi tekrar kullanılan parşömenler anlamına geliyor.
Arşimet Parşömeni nedir ne içeriyor?
Aslen Arşimet ve diğer yazarların eserlerinin Bizans dönemine ait Yunanca bir kopyası olan bu eşsiz palimpsest, Arşimet’in kayıp olduğu düşünülen iki başyapıtını içeriyor: Ostomachion ve Mekanik Teoremler Yöntemi ile birlikte, olağanüstü eseri Yüzen Cisimler Üzerine’nin günümüze ulaşan tek orijinal Yunanca baskısı.
Arşimet Parşömeni İstanbul ve Ayasofya’da başlayan hikaye
Arşimet Parşömeni, Bizans Yunancasıyla yazılmış, …

İstanbul Tabip Odası: “İstanbul’da kızamık hastalığı endişe verici”

//

İstanbul’da farklı ilçelerde sağlık kuruluşlarına kızamık nedeniyle başvuru yapanların sayısı endişe verici boyutlarda. İstanbul Tabip Odası 13 Haziran 2023 Salı günü kızamık ve kızamık aşılanması ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Saffet Ercan, Dr. Esin Tuncay, Dr. Ayşen Yavru ve Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimleri Kolundan Dr. Özden Güngör açıklama yaptı.
İstanbul Tabip Odası, basın açıklamasında hastalıkların ortaya çıkıp, büyük topluluklara yayılarak halk sağılığını tehlikeye atma durumundan önce koruyucu hekimlik uygulamalarını tedbirlerini hatırlatmanın meslek odasının en önemli sorumluluğu olduğunu açıkladı.
İstanbul Tabip Odası açıklamasında İstanbul’da kızamık hastalığının artışa geçtiğini ve bu durumun endişe verici olduğunu …

Geçmişten Günümüze Siyaset Bilimi

//

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer kaplayan, çoğu zaman sohbetlerimize konu olan siyaset bilimi hakkında birçok şey söylendi. Peki, siyaset bilimi geçmişten bugüne nasıl bir ilerleme kaydetti? Biz siyaseti ne sanıyoruz, siyaset bilimi aslında nedir?
Son zamanlarda ikili ilişkilerimizde, sosyal çevremizde belirleyici bir sohbet konusu hâkim: Siyaset

“Siyaset” kelime anlamıyla ne ifade ediyor?
Siyaset kelime kökü itibariyle Arapça “seis” kelimesiyle aynı kökten gelmektedir. Islah etmek, idare etmek anlamını taşır. Osmanlı döneminde “cezalandırmak, ölüm cezası” olarak kullanıldığı dönemlerde tarihe not düşülmüştür.
Yunan siyasi tanımında ise “Polis’e (kent devleti) ait yönetim biçimleri” olarak tanımlanmıştır.
Sosyal bilimci Duverger’ye göre siyaset bilimi, hem bir çatışma ve iktidar kavgası hem …

Biyoteknolojiye Öncülük Eden Dr. Paul Berg Hayatını Kaybetti

/

DNA moleküllerini birleştirme konusundaki atılımı biyoteknoloji endüstrisinin temellerinin atılmasına yardımcı olan Nobel Kimya Ödülü sahibi biyokimyacı Paul Berg, 15 Şubat tarihinde, 96 yaşında hayata gözlerini yumdu. Vefatı Stanford Üniversitesi’nce duyuruldu fakat yapılan açıklamada vefat sebebi aktarılmadı.
Rekombinant DNA ve Çıkan Kargaşalar
1950-1960 yıllarında DNA’nın çift sarmal yapısı hakkında daha fazla şey öğrenildiği süreçte Paul Berg, genetik bilgi parçalarını bir organizmadan diğerine aktarmanın mümkün olup olmadığı konusu üzerinde durmaya başladı. Araştırmasını yaptığı bu konuda cevabı 1972 yılında verdi. Dr. Berg, bilimsel bir dergide, E. coli bakterisinden ve maymunlardaki tümörlerle bağlantılı, insanlara bulaşabilen bir virüs olan SV40’tan karışık DNA taşıdığını ortaya koyan bir makale …