Bodrum Gümbet sahili beyaz fok balığı Binnaz şikayet edildi
/

Kıyıda dinlenen beyaz foku şikayet ettiler

1 dakikalık içerik

Bodrum’da doğal ortamında dolaşan beyaz fok şikayet edildi. Çevredeki işletmeciler tarafından ‘Binnaz’ ismi verilen fok, Gümbet sahilinde bulunan Aura koyunda sıkça görülüyor.

İnsanlardan kaçmadığı gözlemlenen Binnaz’ın her sabah plaja uğradığı belirtildi. Yerli ve yabancı turistler ise Binnaz’ın gelmesiyle fotoğraf çekmek için sıraya giriyor. Beyaz fokun nereden geldiği henüz bilinmezken, neredeyse her gün uğradığı koyda 1 saat kadar dinlendikten sonra Ege Denizi’ne açılıyor.

Ancak Binnaz’ı büyük bir merakla bekleyenlerin yanısıra doğal ortamında yaşamasından rahatsız olan insanların da olduğu anlaşıldı. Binnaz’ın bir siteye ait iskelenin altında yatarak dinlenmesi site sakinleri tarafından şikayet edildi. Bazı site sakinlerinin, beyaz foku Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi’ne şikâyet ettikleri öğrenildi. Binnaz’ı şikayet edenlerin şikayet sebepleri ise kimseye zarar vermeyen ve sadece dinlenmek için kıyıya uğrayan foktan korktukları için denize girememeleri olarak açıklandı. Şikayetçiler, fokun dinlendiği iskele altından kaldırılmasını istedi. Ancak Binnaz, her gün uğradığı koyda yine 1-2 saat dinlendikten sonra kendisini sulara bıraktı.

Kaynak;

T24