HaberSağlık

Kırmızı et ölüm riskini arttırabilir

Kırmızı et ölüm riskini arttırabilir

Yeni bir çalışma, kırmızı ve işlenmiş et tüketiminin – küçük miktarda bile olsa –  özellikle kalp-damar hastalıklarına yol açarak ölüm riskini artırabileceğini gösterdi.

Loma Linda Üniversitesi Adventist Sağlığı Bilimleri Merkezi’nin yaptığı çalışmaya göre, kırmızı ve işlenmiş et, özellikle kalp-damar hastalıklarına yol açıyor.

Çalışmanın baş yazarı Loma Linda Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda doktora öğrencisi Saeed Mastour Alshahrani. Alshahrani, araştırmanın, görece daha yüksek seviyelerde kırmızı et tüketimini inceleyen ve bunları düşük tüketimlerle karşılaştıran önceki çalışmaların bıraktığı önemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi.

Alshahrani, “Düşük seviyedeki işlenmiş kırmızı et tüketiminin kardiyovasküler hastalıklarla ve et yemeyenlere kıyasla kanser ölümleriyle ilişkisine daha yakından bakmak istedik.” dedi.

Çalışma 11 yıllık bir süre zarfında 7 bin 900’den fazla kişinin ölümünü değerlendirdi. Diyet, niceliksel beslenme sıklığı anketi ile değerlendirildi. Ölüm sonuçları Ulusal Ölüm Endeksinden elde edildi. Et tüketenlerin yüzde 90’ının günde sadece iki parça veya daha az kırmızı et yediği belirlendi.

Rapor edilen ölümlerin yaklaşık 2 bin 600’ünde kardiyovasküler hastalık ve bin 800’den fazlasında kanser vardı. İşlenmiş et, kürleme veya tuzlama yoluyla (jambon ve salam gibi) lezzeti arttırmak için modifiye edilmiş ettir. Bununla birlikte, toplam kırmızı ve işlenmiş et tüketimi, kardiyovasküler hastalık ölümleri ve göreceli daha yüksek riskler ile ilişkilendirildi. Bu da az miktarda tüketilen işlenmiş kırmızı etin de ölüm riskini arttırdığını gösterdi.

Çalışmanın yazarlarından, AHS-2’nin ortak yöneticisi Dr. Michael Orlich, bu yeni bulguların kırmızı ve işlenmiş etlerin sağlık açısından ve ölüm riskini arttırma potansiyeli ve etkilerini gösterdiğini söyledi. Orlich, “Bulgularımız, kırmızı ve işlenmiş et yemenin sağlığı ve yaşam süresini olumsuz yönde etkileyebileceğini öne süren kanıtlara ek ağırlık veriyor.” dedi.

Kaynak; Science Daily

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Yılan ısırmasından korunmak için önlemler

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir