antibiyotik işitme kaybı

Kimi antibiyotikler işitme kaybına yol açabilir

3 dakikalık içerik

Antibiyotikler işitme kaybına yol açabiliyor. Farelerde yapılan bir çalışma, kimi işitme kaybı vakalarının vücudun enfeksiyona tepkisi olan iltihabın etkilerine bağlı olduğunu gösterdi.

Bu, iç kulağın saç hücrelerinde bulunan iyon kanallarının antibiyotiklere karşı daha geçirgen hale gelmesine neden oluyor. Sonucunda ise hücrelerin, ilaçların toksik etkilerine karşı hassasiyetini arttırıyor.

Gentamisin gibi aminoglikozit (bakteri öldürücü) antibiyotikleri küresel çapta çokça tercih ediliyor. Çünkü gentamisinler, çoğu modern, sınırlı spektrumlu antibiyotiklerin aksine geniş bir bakteri yelpazesinde etkili olabiliyor. Ayrıca bazen diğer birçok antibiyotiğe dirençli mikropları tedavi etmek için de gentamisin kullanılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Creighton Üniversitesi’nden Peter Steyger “Bu, mikrop kimliğinin bilinmediği yerlerde enfeksiyonları tedavi etmek için aminoglikositlerin faydasını gösteriyor.” diyor.

Yenidoğanlarda kullanımı

Bu nedenle, ilaçlar yenidoğanlarda enfeksiyon tedavisinde özellikle faydalı görünüyor ve kullanılıyor. Çünkü bu enfeksiyonlar bir veya iki gün içinde ölümcül olabilir. Bu süre hastalıktan sorumlu mikrobu açığa çıkaracak testler için çok erken bir süreye tekabül ediyor. Ancak, araştırmacılar gentamisin gibi aminoglikozitlerin işitme kaybı ile ilişkili olduğunu düşünüyor. Sonuç olarak, aminoglikozitlerin kullanıldığı yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki bebekler, sağlıklı diğer bebeklere oranla en az altı kat daha yüksek işitme kaybı oranlarına sahip.

Bu ilaç sınıfının neden işitme kaybı ile bağlantılı olduğunu daha iyi anlamak için Steyger ve meslektaşları, gentamisinin farelerde duyma üzerindeki etkilerini test etti. Araştırmacılar, enfeksiyon ve iltihaplanmanın, saç hücrelerindeki iyon kanallarının ilaca daha geçirgen hale geldiğini ve iç kulak salyangozundaki hassas hücreler tarafından daha fazla alınmasına yol açtığını buldu. Bu, ilacın hücreler üzerindeki toksik etkilerini arttırdı.

Steyger ve meslektaşları, özellikle iyon kanallarında bulunan bir proteinin (TRPV1), gentamisinin saç iltihabına veya iltihaplı bir tepkime durumunda saç hücrelerine girmesine yardımcı olduğunu buldu. Fareler, gentamisin kaynaklı vücuttaki iltihaplanmada bile işitme kaybına karşı korundu. Steyger, doktorlara bir öneride bulunarak, mümkün olduğunca enfeksiyonu olan hastalarda işitme kaybı riskini artırmayacak antibiyotik vermelerini söyledi.

Kaynak;

New Scientist