HaberSağlık

Kilo mu vermek istiyorsunuz? İçeceklerinizi değiştirin !

Diyet içecekler yerine su içen kadınların daha fazla kilo verdiği ve daha iyi bir insülin hassasiyetine sahip olduğu ortaya çıkarıldı.

Düzenli olarak diyet içecek tükettiğini belirten tip 2 diyabetli, kilolu ya da obez kadınlarla gerçekleştirilen çalışmada diyet içecekler su ile değiştirildi. 81 kadın ile gerçekleştirilen bu çalışma 24 hafta sürdü. Çalışmada bir grup kadın diyet içecek tüketmeye devam etti, diğer grup ise diyet içecek yerine su içti. Ayrıca bu iki gruba yemek yerken bir şeyler içmemeleri ve içeceklerine tatlandırıcı eklememeleri söylendi. Bunarın yanı sıra ise her iki grubada aynı hafif egzersiz planları verildi. Çalışmanın sonuçları, Diabetes, Obesity and Metabolism dergisinde yayınlandı.

cans-309863_1280
Araştırmacılardan Ian Macdonald (University of Nottingham), pek çok obez insanın düşük kalorili ve diyet ürünlerin kilo vermeye faydalı olduğuna inandıklarını belirtiyor. Ancak çalışmada da ortaya konulduğu gibi alsında bu inanış çok gerçekçi değil. Yine araştırma grubundan Hamid Farshchi ise çalışma sonucunda öğlen yemeklerinden sonra sadece su içen kadınların daha çok kilo verdiğinin ortaya çıktığını söylüyor.

water-1187656_1920Araştırma gruplarında yemeklerden sonra diyet içecek tüketen kadınlarla sadece su tüketen kadınların kilo verme oranları karşılaştırılınca gerçekten çarpıcı sonuçlara ulaşılıyor. 24 hafta sonunda yemeklerden sonra diyet içecek tüketen kadınlar ortalama olarak 84 kilodan 79 kiloya düşerken, su tüketen kadınlar ortalama 84 kilodan yaklaşık 77 kiloya düşmekte. Yani yapılan çalışmada sadece diyet içeceklerin değiştirilmesi ile su içen kadınlar ortalama 1.6 kilo daha fazla kilo vermiş durumdalar.

Diabetes, Obesity and Metabolism

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Kuraklık sadece suyu değil havayı da etkiler

GenetikHaber

Oxford Nanopore Flongle'u satışa sundu; 10 dakikada genom dizilimi

FizikHaber

H2-Oh! Suyun İki Sıvı Hâl Durumu

BilimHaberSağlık

Mezenter: İnsan vücudunda yeni bir organ bulundu!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir