/

Kilo mu vermek istiyorsunuz? İçeceklerinizi değiştirin !

2 dakikalık içerik

Diyet içecekler yerine su içen kadınların daha fazla kilo verdiği ve daha iyi bir insülin hassasiyetine sahip olduğu ortaya çıkarıldı.

Düzenli olarak diyet içecek tükettiğini belirten tip 2 diyabetli, kilolu ya da obez kadınlarla gerçekleştirilen çalışmada diyet içecekler su ile değiştirildi. 81 kadın ile gerçekleştirilen bu çalışma 24 hafta sürdü. Çalışmada bir grup kadın diyet içecek tüketmeye devam etti, diğer grup ise diyet içecek yerine su içti. Ayrıca bu iki gruba yemek yerken bir şeyler içmemeleri ve içeceklerine tatlandırıcı eklememeleri söylendi. Bunarın yanı sıra ise her iki grubada aynı hafif egzersiz planları verildi. Çalışmanın sonuçları, Diabetes, Obesity and Metabolism dergisinde yayınlandı.

cans-309863_1280
Araştırmacılardan Ian Macdonald (University of Nottingham), pek çok obez insanın düşük kalorili ve diyet ürünlerin kilo vermeye faydalı olduğuna inandıklarını belirtiyor. Ancak çalışmada da ortaya konulduğu gibi alsında bu inanış çok gerçekçi değil. Yine araştırma grubundan Hamid Farshchi ise çalışma sonucunda öğlen yemeklerinden sonra sadece su içen kadınların daha çok kilo verdiğinin ortaya çıktığını söylüyor.

water-1187656_1920Araştırma gruplarında yemeklerden sonra diyet içecek tüketen kadınlarla sadece su tüketen kadınların kilo verme oranları karşılaştırılınca gerçekten çarpıcı sonuçlara ulaşılıyor. 24 hafta sonunda yemeklerden sonra diyet içecek tüketen kadınlar ortalama olarak 84 kilodan 79 kiloya düşerken, su tüketen kadınlar ortalama 84 kilodan yaklaşık 77 kiloya düşmekte. Yani yapılan çalışmada sadece diyet içeceklerin değiştirilmesi ile su içen kadınlar ortalama 1.6 kilo daha fazla kilo vermiş durumdalar.

Diabetes, Obesity and Metabolism