DoğaHaber

Keşke oklu kirpi oklarını fırlatabilseydi!

Oklu kirpiler kendi halinde yaşayan, tarım alanlarına zarar vermeyen hayvanlardır. Nesli tükenme tehlikesinde olan oklu kirpilerin Hystrix indica türü ülkemizde yaşamaktadır. Ancak geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Aşağıkaracaören Mahallesi’nde yaşayan 3 kişi, pitbull cinsi köpeklerini kullanarak bir oklu kirpiyi öldürdü. Pitbull cinsi köpeğin yuvadan çıkardığı kirpi, sopa ve kesici aletler kullanılarak vahşice öldürüldü. Aynı şahıslar o anların video görüntüsünü de çekerek sosyal medyada yayınladılar.

Görüntüleri izleyen vatandaşların tepkisi üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürlüğü’nde bir ekip olaya ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma neticesinde tespit edilen H.D., A.D. ve E.D. “4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu”na muhalefet etmek suçundan tutuklandı.

Oklu kirpiler oklarını fırlatmazlar!

Oklu kirpiler, kemiriciler takımının üyeleridir ve otçul olarak beslenirler. Bu kirpi türü daha iridir. Tarım alanlarına herhangi bir zarar vermezler ve tek başlarına yaşarlar. Savunma amaçlı kullandıkları oka benzeyen içi boş dikenleri sırtları, omuzları ve boyunlarının arka kısmını kaplar. Oklu kirpiler bu oklarını düşünülenin aksine fırlatmazlar. (Kaynak; Bilim Genç)

Haber kaynağı; https://ihavideo.com.tr/Video/Detay/1179791-oklu-kirpiyi-olduren-sahislar-yakalandi

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Ne nedirOmurgalılar

Oklukirpi: Aslında kirpi değil

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir