Gitar balığı

Keşfettiği gitar balığı türü ile model gibi pozlar verdi

4 dakikalık içerik

Gitar balığı türü tanımlayan doktora öğrencisi Kelsi Rutledge, balıkla sıradışı pozlar verdi. Rutledge, özenle çekilen fotoğrafları sosyal medya hesabından yayımladı. Fotoğraflara birçok kişi tebrik mesajları attı ancak bu şekilde pozların verilmesi doğa koruma açısından tehlikeli bir trendin başlama ihtimalini akıllara getiriyor.

California Körfezi’nden elde edilen 82 örneğe dayanarak Pseudobatos cinsinden yeni bir gitar balığı tanımlandı. Yeni türe Pseudobatos buthi ismi verildi. California Üniversitesi’nde doktora yapan Kelsi Rutledge, kendi tanımladığı gitar balığı ile pozlar verdi. Rutledge, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla yeni türü tanıttı.

Yeni trend olabilir!

Kelsi Rutledge’nin P. buthi ile verdiği bir poz.

Rutledge, yeni türü, “Dünyaya hoşgeldin P. buthi. California Körfezi’nden gitar balığı olarak bilinen yeni bir ışın türü keşfettim. (Ayrıca tüm doğu pasifik gitar balıklarının ve iki anahtarın morfolojik analizini de kapsıyor.)” ifadeleriyle duyurdu;

Rutledge’nin alışılmışın dışındaki tür tanıtımına birçok kişi yorum yaptı. Dr. David Mills isimli araştırmacı, “Bu bilimsel yayın bildirilerinde yeni bir trendin başlangıcı olabilir” dedi.

Prof. Dr. Adam P. Summers, Rutledge’nin fotoğraflarını paylaşarak, yeni tür ile profesyonel fotoğraf çekimleri olduğunu belirtti. Summers, fotoğrafları çok beğendiğini ifade etti;

Gitar balıklarını birbirinden ayırt etmede nazal özelliklerin önemi

Pseudobatos, amfibik bir gitar balığı grubu olarak biliniyor. Yeni keşfedilen türün mitokondriyal dizileme verilerine dayanılarak, ailesinin geri kalanından oldukça farklı olduğu bulundu. Pseudobatos cinsinin beşi doğu Pasifik’te bulunan yedi türü biliniyor. Bu beş türden üçü ise California Körfezi’nde yaşıyor.

Makalede, tüm örneklerde ve üç türdeşten her birinde on örnek üzerinde altmış üç morfometrik ölçüm yapıldığı belirtildi. Araştırmacılar, ayırt etmek için bu morfometrik veriler üzerinde temel bileşen analizi ve doğrusal ayrıştırma analizi gerçekleştirdi.

Balık bilimci Boyd Walker, California Körfezi’nde 1940 ve 1950’lerde 80 gitar balığı yakaladı. Walker bu örnekleri olası bir tür olarak tanıdı ancak farklılıklarını incelemedi. Gitar balıklarının cins içinde ayırt edilmesi zordur ve teşhis nitelikleri genellikle kolayca belirlenemez. Yeni keşfedilen tür, dar, uzun arka açıklıkları, iki loblu ön nazal flepleri, geniş arka-yan nazal flepleri ve diğer çeşitli morfolojik farklılıklarla ayırt ediliyor. Çalışma, Pseudobatos türlerinin nazal (burun) morfolojik özelliklerinin türler arasında dikkat edilmesi gereken farklılıklarına işaret ediyor.

Kaynaklar;

Bio One