sıtma aşısı

Kenya’da ilk sıtma aşıları yapılıyor

3 dakikalık içerik

Kenya‘da sıtma aşıları uygulanmaya başlandı.

Dünyanın ilk sıtma aşısı, daha önce Gana ve Malavi’de uygulanmıştı. Bu ay Kenya’nın bazı bölgelerinde de ilk sıtma aşısı uygulamaya konuldu. Sıtma aşısı Kenya’da rutin aşılama programına eklenecek. Önümüzdeki üç yıl içinde Kenya’da 300 binden fazla çocuğun aşılanması planlanıyor. Sıtma aşısı, dört doz şeklinde yapılacak; çocuklar 5-9 ay arasında üç doz alacak ve 2 yaşına geldiklerinde bir destek dozu daha alacak.

SITMA AŞISI
Foto; Amos Gumulira / AFP

RTS,S olarak bilinen aşı, 30 yıldır yapım aşamasındaydı. Aşı, GlaxoSmithKline (GSK / ilaç şirketi) tarafından PATH (küresel bir sağlık kuruluşu) ile Bill & Melinda Gates Vakfı ve Afrika araştırma merkezlerinin desteğiyle 30 yıllık bir süre içinde geliştirildi. İlk olarak 1987 yılında GSK tarafından geliştirilen RTS, S isimli sıtma aşısı ile araştırmacılar, sıtma hastalığına karşı insanların bağışıklık sistemini güçlendirmeyi hedefliyor. Sıtma aşısı, Kenya’nın 8 kentinde, 6 aylıktan büyük bütün bebek ve çocuklara uygulanacak.

Dünya çapında sıtma, her yıl çoğu çocuk 435 bin insanın ölümüne neden oluyor. Sıtma, her iki dakikada bir çocuğu dünyadan koparıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Afrika Bölge Müdürü Dr. Matshidiso Moeti, “Afrika, sıtma vakaları ve ölüm sayısında son zamanlarda yaşanan bir artışa tanık oldu. Bu, son 20 yıldaki sıtmaya karşı mücadelenin kazanımlarını tehdit ediyor.” dedi.

sıtma aşısı
Sıtma, insanlara enfekte dişi Anopheles sivrisineklerinin ısırıkları yoluyla geçen Plasmodium falciparum parazitlerinin neden olduğu bir hastalıktır. 

Çocuklarda sıtmayı önemli ölçüde azaltan ilk ve tek aşı konumunda. Ancak, klinik çalışmalardan elde edilen sonuçlar aşının, beklendiği kadar güçlü olmadığını; 10 sıtma vakasından dördünü engelleyebildiğini gösterdi. WHO, aşının etkisini değerlendirmek için bir pilot program başlatmış oldu. Bu pilot program sayesinde, çocuk ölümleri ve vakalarındaki azalmaya bakılacak.

Kaynaklar;

BBC News

The Telegraph