/

Kemik iliği naklinin başarısını diyetle arttırmak !

2 dakikalık içerik

Science’ta yayınlanan yeni bir araştırma kemik iliği naklinden önce valin amino asidini içeren gıdaların diyette kısıtlanmasının faydalı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılardan Hiromitsu Nakauchi ve Karen Weintraub verdikleri röportajda kolay ve daha az zarar verecek bir yöntemin lösemi tedavisinde kullanılabilecek olmasından dolayı mutlu ve heyecanlı olduklarını belirttiler.chemotherapy-448578_1280
Valin amino asidi alımının kemik iliği nakli operasyonu öncesinde diyette kısıtlanması ile kan hücresi öncülü olan hematopoietik kök hücrelerin çoğalmasının azaldığı gözlenmiş. Günümüzde 20 hastadan biri kemik iliği nakli sürecinde hayatını kaybetmekte. Ancak bu çalışma ile bu oranın azaltılabileceği ön görülmekte.  Kemik iliği nakli öncesi kan kanseri hastaları kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi görmekteler. Bu yeni gelişme ile kemik iliği hazırlığı sürecinde gerekli olan bu terapiler yerine daha basit ve güvenli uygulanabilecek diyet terapisinin yeni bir alternatif olabileceği ortaya konmuş oldu.

medic-563423_1920Araştırmanın fare denemelerinde diyetlerinde valin amino asiti kısıtlanan farelerde kemik iliği nakli denemesi gerçekleştiren araştırmacılar, kemoterapi ya da radyo terapi gibi ön hazırlık gerekmeden başarıyla operasyonu gerçekleştirmişler. Bunun devamında ise araştırmacılar insan kan hücreleri üzerinde çalışmalarına devam etmişler ve kan hücrelerinde valin kısıtlandığı zaman çoğalmanın durduğunu gözlemlemişler.

Araştırma takımından Hiromitsu Nakauchi bu çalışmanın kök hücre metabolizması çalışmalarında ve diyet terapilerinde yenilikçi yönü olabileceğini belirtmiş.

Science