kedilerin evcilleştirilmesi ve kedilerin tarihi
/

Kediniz İçin Online Psikopati Testi

3 dakikalık içerik

Bilim insanları tarafından, kedinizin psikopatinin üçlü modeli olarak bilinen disinhibisyon, küstahlık ve alçaklıktan hangisine meyilli olduğunu tayin eden bir anket oluşturuldu.

İnternette bulabileceğiniz anketi tamamlarsanız, evcil hayvanınızın psikopati düzeyi için CAT-Tri+ ölçümü adı verilen bir ölçüm sonucuna ulaşırsınız. Bu puanın hesaplanmasının insan ve kedi ilişkilerini iyileştirebileceği öngörülüyor.

Anket, kedinizin keşif yaparken ne kadar maceracı olduğu, tehlikeye nasıl tepki verdiği, diğer kedilere nasıl tepki verdiği, sürekli uyarıma ihtiyacı olup olmadığı ve ev kurallarına ne kadar uyduğu hakkında bilgi istemektedir. Ani ruh hali değişiklikleri, yeni insanlara karşı saldırganlık ve sevilmeye karşı tepkiler gibi davranış durumları hakkında da tayinler yapılır. Sorulara “kedimi tanımlamıyor” ile “kedimi çok iyi tanımlıyor” arası bir ölçekte puanlama yapılmaktadır.

Kedi ve sahibi arasındaki ilişkinin anlaşılmasına yardımcı olmak için, insan dostu olmama ve evcil hayvan dostu olmama durumunu ölçen diğer faktörler de teste dahil ediliyor.

Toplam 46 yanıt ile kedinizin psikopati için CAT-Tri+ puanını hesaplayabilirsiniz. İnsanlarda psikopati, genellikle empati eksikliği ve başkalarını manipüle etme eğilimi ile karakterize edilir – ancak psikopatlar yüzeyde normal ve çekici görünebilir.

Çalışmanın nihai amacı, kedilerimizi daha iyi anlamamızı sağlamaktır. İstenmeyen kediler hala sıklıkla terk ediliyor veya barınaklara bırakılıyor ve araştırma ekibi, bunun gibi bir psikolojik araştırmanın kedilerdeki istenmeyen davranışları belirlemeye yardımcı olabileceğini umuyor. Böylece sahipler kedileri ile olan ilişkilerinde iyileştirmeler yapabilir veya buna göre eğitim alabilirler.

 

Kaynaklar:

A domestic cat (Felis silvestris catus) model of triarchic psychopathy factors: Development and initial validation of the CAT-Tri+ questionnaire doi.org/10.1016/j.jrp.2021.104161
Triarchic conceptualization of psychopathy: Developmental origins of disinhibition, boldness, and meanness-https://doi.org/10.1017/S0954579409000492
https://tr.wikipedia.org/wiki/Psikopati
https://www.psikolojisozlugu.com/disinhibition-disinhibisyon
https://osf.io/ysb9z/