Haber

Karadelik fotoğrafı ilk kez paylaşılacak!

karadelik fotoğrafı

Karadelik fotoğrafı ilk kez çekildi. Avrupa Güney Gözlemevi geçtiğimiz hafta bir basın duyurusuyla 10 Nisan’da önemli bir bilgiyi basın toplantısında paylaşacaklarını duyurmuştu. Açıklamadan sonra bu güne kadar, bulgular üzerinde tartışmalar başladı. The New York Times, paylaşılacak olan bilgi ilk kez görüntülenen bir karadeliği ve karadeliğin olay ufkuna ait görüntüler olduğunu duyurdu. Karadeliklerin doğrudan gözlemlenemeyen oluşumlar olmasından dolayı bu bulgular oldukça dikkat çekti ve açıklamalar pek çok bilim çevresi tarafından dikkatle takip ediliyor.

Küresel çapta çalışan Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope-EHT)’nun ilk bulgularının paylaşılmasının beklendiği 10 Nisan basın toplantısında gözlemlenen galaksinin merkezinde bulunan karadeliğe ait görüntülerin paylaşılması bekleniyor. Karadelik fotoğrafı için 14 kurum ve 10’dan fazla kurum Sagittarius A*’yı inceledi.

Bu açıklamanın bu kadar dikkat çekici olmasının en önemli sebebi, karadeliklerin yıldızlar ya da gezegenler gibi doğrudan gözlemlenememesi. Çünkü karadelikler ışığı emiyor; ışık saçmıyorlar ya da yansıtmıyor. Bu durum karadeliklerin doğrudan gözlemlenmesini imkansız kılıyor. Yani karadelik fotoğrafı doğrudan elde edilemiyor.

Sagittarius A* ise Samanyolu Galaksisinin merkezinde bulunan dev kütleli karadeliktir. Dünya’dan 25 bin ışık yılı uzaklıkta olan Sagittarius A*’nın kütlesi 4,4 milyon Güneş kadardır. Karadeliklerin doğrudan gözlemlenememesinden dolayı uzun süre varlığını net olarak ortaya koymak mümkün olmamıştır. Ancak gelişen teleskop sistemleri bu karadeliğin varlığını çeşitli şekillerde ortaya çıkarmıştır.

Örneğin ESA’nın Şili’de bulunan Çok Büyük Teleskop’la (VLT) yapılan 20 yıllık süreye yayılmış  gözlemlerin time-lapse videosu, yıldızların bu karadelik etrafındaki hareketlerini daha net bir şekilde ortaya koymuştur. Bu video ESA tarafından geçtiğimiz yaz paylaşılmıştır. Bu videoda merkezdeki dönen yıldızlardan bir tanesinin ilk tekrarda 00:02 saniyede hızlı bir yarım tur attığı görülüyor. Bu hızlı dönüş Samanyolu’nun merkezinde yer alan karadeliğin etkisiyle gerçekleşiyor.

The New York Times

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

8 Maddede Kara delik avcısı Feryal Özel

Haber

Tam Güneş tutulmasının en dikkat çeken fotoğrafları

Haber

Kara delik görüntüsünün arkasındaki kadın kahraman; Katie Bouman

Haber

İlk kez bir kara delik görüntüsü kaydedildi

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir