kara delik

Kara delik görüntüsüyle dairesel şekil kanıtlandı

4 dakikalık içerik

Kara delik görüntüsünün yayınlanmasının ardından bir ay geçti. Gerçekten de bir kara deliğin görüntülenip görüntülenmediği tartışıladursun, uzmanlar görüntünün önemine ilişkin ilk günden bu yana açıklamalar yapmayı sürdürüyor.

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde Dr. Öğretim Üyesi Ahad Ardabili, kara delik görüntüsüne ilişkin herkesin anlayabileceği şekilde ifadelerde bulundu. Ardabili, “Evrendeki gizemini koruyan en önemli konulardan biri de kara delikler. Kara delik, çekim alanı her türlü madde ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi çok büyük bir kozmik cisimdir. Fakat karadeliği bulmak ve varlığını test etmek oldukça zorlu bir çalışma gerektiriyor. ABD Ulusal Bilim Vakfı astrofizikçilerinin geçtiğimiz günlerde düzenledikleri bir toplantıyla açıkladıkları kara delik görüntüsü, doğası gereği görünür olmayan bir şeyin gözlemlenmesi ve görüntülenmesi açısından bir ilk oldu.” diyerek kara delik görüntüsünün önemine dikkat çekti.

Ahad Ardabili, görüntülenen büyük kara deliğin, Galaksi MK87’nin merkezinde ve Dünya’dan 50 milyon ışık yılı uzakta olduğunu belirtti. Ayrıca Ardabili, bu kara deliğin kütlesinin Güneş’in 3.5 milyar ila 7.2 milyar katı arasında olduğunu söyledi. Görüntünün bilim adına büyük bir aşama olduğunu ifade eden Dr. Ahad Ardabili, “Görüntüye yakından bakıldığında kara deliğin bir tarafının diğerinden daha parlak olduğunun görüldüğünü, bunun nedenininse kara deliğin bir tarafında dönen parçacıkların, Dünya’ya doğru hareket etmeleri, diğer taraftakilerin ise dünyadan uzaklaşmalarıdır. Bilim insanları bu davranışı öngörmüştü ve bu fotoğrafla sonunda bu öngörü kanıtlandı” dedi.

Yayınlanan fotoğrafın, açıkça tahmin edilen ancak şimdiye kadar kanıtlanamayan dairesel şekli de kanıtladığını vurgulayan Dr. Ardabili, “Şimdi bir kara deliğe ait ilk görüntüye sahip olduğumuza göre galaksilerin merkezlerinde bulunan kara delikleri daha iyi anlayabiliriz. Özellikle, elde ettiğimiz görüntülerin çözünürlüğü geliştikçe üzerinde çalışılacak birçok bilimsel konu ortaya çıkacaktır. EHT araştırma projesinin bir sonraki planı sahip olduğumuz teleskop ağına daha yenilerini eklemektir ve bu da daha iyi çözünürlük demektir. Bir bilim insanı olarak bu gelişmeler beni inanılmaz derecede heyecanlandırıyor. Özellikle ışığın dönen bir kara delikten saçılma problemi konusunda önemli sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak; Altınbaş Üniversitesi basın bülteni