//

Kaplumbağa fosilinde kemik kanseri bulundu

Eskiden de kanser var mıydı? Mesela 240 milyon yaşında bir kaplumbağa kemik kanseri olabilir mi?

3 dakikalık içerik

Kemik kanseri, fosilleşmiş bir eski kaplumbağada tespit edildi. National Geographic raporunda, 240 milyon yıllık kaplumbağanın, bir tür kemik kanseriyle öldüğü ifade edildi.

Kanser yaygın olarak sanıldığının aksine sadece insanlarda ortaya çıkan bir hastalık değil. Ayrıca kanser sadece son dönemde ortaya çıkan bir hastalık da değil. Aslında milyonlarca yıl önce de canlılar kanser oluyor ve bu sebeple yaşamlarında sorun yaşıyor ya da ölüyorlardı. Ancak yumuşak dokulardan geriye pek bir kalıntı kalmadığı için geçmişte yaşanan kanser gibi hastalıkları tespit etmek pek mümkün olmuyordu. Ancak yeni bulunan bir fosil, 240 milyon yıl öncesinde de canlıların kanser olabileceğini gösterdi. Canlıların yumuşak ddokuları fosilleşmemesine rağmen, kemik dokuları fosilleşmektedir. İşte tam da bu kemik dokularda ortaya çıkan bir kemik kanseri vakası günümüze kadar ulaştı ve bu yeni kaplumbağa fosilinde kemik kanseri tespit edildi.

Kemik Kanseri Kaplumbağa Fosili

Kemik kanseri hücresi fosilleşmiş bu eski kaplumbağanın arka bacağında tespit edildi. Fosil kayıtlarında kanser çok nadir görülür. Çünkü tipik olarak korunmayan yumuşak dokuları etkiler. Paleontologlar (fosilbilimciler), modern kaplumbağanın bu akrabasını (Pappochelys rosinae) 2008 yılında Stuttgart, Almanya yakınlarında ortaya çıkarmışlardı. Araştırmacılar, fosilleşmiş kanseri, periosteal osteosarkom olarak saptadılar. JAMA Onkoloji’de çalışan araştırmacılar, çağımızda insanları etkileyen osteosarkomlarla (kemiklerde en sık görülen primer malign tümörü) neredeyse aynı olduğunu belirttiler.

Kaplumbağada tespit edilen 240 milyon yıllık kanser, bugünün kanserleri ve altında yatan genlerin, evrimsel zaman içinde kökleri olduğunu öne sürüyor. Ayrıca sürüngen, kuşlar ve memelileri içeren grup olan bir amniyotta kaydedilen en eski vaka olarak da kayıtlara geçti.

Kaynak; https://www.sciencemag.org/news/2019/02/deadly-human-bone-cancer-found-240-million-year-old-turtle?utm_campaign=news_daily_2019-02-11&et_rid=531232040&et_cid=2661594