HaberSağlık

Kanser hücreleriyle mücadelede çığır açıcı molekül bulundu!

Bilim insanları bilinen kanserlerin dörtte birinin hücrelerinin çoğalmasını engelleyen bir molekül buldular.

S63845 olarak anılan molekül MCL1 olarak proteinin aktivitesini engellemekte. MCL1 proteini pek çok kanser tipinde hücre çoğalması ile ilişkili bir molekül ve ayrıca MCL1 olmadığı durumlarda kanser hücreleri ölmekte. Vücudumuzdaki her hücre, gelişip olgunlaşmakta ve fonksiyonunu tamamlandığında ise genetik programı gereği ölmekte. Ancak tümörler ve kanser hücrelerinin en önemli özelliklerinden biri programlanmış hücre ölümünden kaçabilmeleri ve çoğalmaya devam edebilmeleri. S63845 isimli molekül ise tümör hücrelerinin programlanmış hücre ölümünden kaçmalarını engelleme özelliği bulunuyor.

 

Avustralya’daki Walter and Eliza Hall Institute’de çalışan araştırmacı Guillaume Lessene MCL1’in kanser hücrelerinin hayatta kalması için gerekli olduğunu belirtirken, S63845 isimli molekülünde MCL1’i inhibe ettiğini anlatıyor. Ama bu molekülün en önemli özelliklerinden biri normal hücrelere zarar verme potansiyelinin olmaması.

Miyeloid lösemi, lenfoma ve multiple miyeloma özellikle bu molekül ile tedavisi hedeflenen kanserler. Bunların yanı sıra melanoma, akciğer ve meme kanseri gibi kanserler içinde umut vermekte. Çalışmalar şu anda pre-klinik aşamada. Ancak sonuçlar umut verici.

Nature

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

p53 genindeki onarım kanser deneylerinde önemli bulgular sağladı

Haber

Yeni veritabanı genom araştırmalarını genişletiyor

Haber

Yoğurt ve lifli gıdaların tüketimi akciğer kanseri riskini azaltıyor

Haber

Meme kanseri tedavisinde yeni bir yöntem

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir