ölüm zamanı tahmini

Kan testi ile ölüm zamanı ölçülüyor

2 dakikalık içerik

Ölüm zamanı bilinebilir mi? Hollanda merkezli bir şirket, kan testi ile katılımcıların ölüm zamanını tahmin etti. Testin yüzde 83 oranında doğru öngörüde bulunduğu açıklandı.

Nature Communications dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada araştırma ekibi, 14 metabolik maddeyi ölçerek, insanların ölüm zamanlarının doğru tahmin edilebileceğini keşfetti. 18-109 yaş aralığındaki 44 bin 168 katılımcı ile yapılan geniş bir ankette, 17 yıl boyunca veriler toplandı. İlk popülasyon örneklerinin 5 bin 512’si test döneminde öldü. Biyobelirteçleri başka bir araştırma için kullanan ekip, başlangıçta 1997’de test edilen 7 bin 603 Fin katılımcı havuzundan ölüm oranlarını tahmin etti.

  • Biyobelirteç; Kan, idrar, tükürük gibi salgılardan alınan ve belirli bir durumu veya hastalığı belirten moleküller. 

Araştırma ekibinin lideri Leiden Üniversitesi’nden moleküler epidemiyolog Eline Slagboom idi. Analizlerde 5 ila 10 yıl boyunca ölecek olanlar yüzde 83 doğrulukla tahmin edildi. Ancak 60 yaşın üzerinde olanlar test edilirken, tahmin oranı yüzde 72’ye düştü.

Araştırmacılar, ölüm zamanının tahmin edilebilmesine ilişkin katılımcılar için iki öngörüde bulunuyor. Birincisi, ölümü yaklaştığı tahmin edilen insanlar ölüm korkusu yaşayarak depresyona girebilir. İkincisi ise insanlar ölmemek için sağlıklı yaşama ve egzersize odaklanarak, biyobelirteçlerin etkisini tersine çevirebilir. Ayrıca ölümü yaklaştığı öngörülen kimi katılımcılar, her anını değerlendirerek daha iyi vakit geçirmek isteyebilir.

Hollanda merkezli şirket, araştırmayı yararlı sonuçlar elde etmek için uygulamakta. Şirket, ne kadar sağlıklı olduğumuzu ve bunun için ne kadar endişelenmemiz gerektiğini anlamak için testler yapıyor.

Kaynaklar;

Nature Communication 

Bigthink