kambur balina kanocuları yutuyordu
/

Kambur balina kanocuları neredeyse yutuyordu

Kaliforniya'daki Avila Plajı'nda iki kanocu, az kalsın bir kambur balinanın yemeği oluyordu. Aniden su yüzeyine fırlayan balina, kanocuları alabora etti.

3 dakikalık içerik

Kambur balina Kaliforniya’da bir plajda az kalsın iki kanocuyu yutuyordu. Balinaları gözlemleyen iki kadın kanocu, suyun yüzeyine aniden çıkan bir kambur balinanın kanolarını devirmesiyle büyük bir şok yaşadı. Olay anına ilişkin kıyadan çekilen video görüntüsünün yanı sıra kanoculardan birinin çektiği cep telefonu kaydı da bulunuyor. 

Julie McSorley ve Liz Cottriel isimli kadınlar, bir kambur balina ile hayatları boyunca unutamayacakları yakın bir karşılaşma yaşadı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki Avila Plajı’nda iki kanocu kadın bir kambur balina tarafından neredeyse yutuluyordu. Pazartesi günü öğleden sonra iki balina gözlemcisi kanoyla denize açılarak balinaları izliyordu. Kanocular, balinalara 9 metre kadar mesafede olduklarını düşünerek kendilerini güvende hissetmişti ama hiç beklemedikleri bir şey oldu. Kanocu kadınlar, aniden kendilerini balinanın üzerinde buldu. Denizin altından fırlayarak su yüzeyine çıkan bir kambur balina, kanocuları alabora etti. 

Kıyıda onları izleyenler balinanın kanocuları yuttuğunu düşündü. Ancak kadınlar, balinaya yem olmaktan kurtulmuşlardı. Kıyıda bir kişi tarafından çekilen video görüntüsü, dev memelinin su yüzeyini yarıp iki kanocuyu devirdiğini gösteriyor. Video balinanın ağzında kano olduğunu gösteriyor gibi görünse de McSorley, balinanın devrildiğini ve suya atladığını söylüyor. Kanocu kadınlar olaydan yara almadan kurtuldu.

McSorley, olay anını, “Büyük balık havuzunu ve büyük yem yumağının (balık sürüsünün) sudan çıktığını gördüm. Balinanın yukarı çıktığını gördüm. O an ‘Oh hayır! Çok yakın’ dedim.” şeklinde anlattı. 

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne göre (NOAA) kambur balinalar tipik olarak kril ve küçük balıklarla beslenir. NOAA, kambur balinaların yüzeyde aktif oldukları için balina gözlemcileri arasında popüler olduğunu ve çoğu zaman göğüs yüzgeçleri veya kuyruklarıyla suya atlayıp suyu tokatladığını söylüyor. 

Kambur balina tarafından yutulmaktan son anda kurtulan kadınların yaşadığı olay, kıyıdaki bir kişi tarafından video kameraya alındı. Sosyal medyada paylaşılan videonun içeriğinde, McSorley’in telefonundan çekilen görüntüler de yer alıyor.

Kaynak;

CNN