NASA kadın uzay yürüyüşü
/

Kadın uzay yürüyüşü giysi sorunundan iptal oldu

4 dakikalık içerik

NASA’nın ilk defa tamamen kadınlardan oluşan bir ekiple yapmayı planladığı uzay yürüyüşü değişikliğe uğradı. 29 Mart Cuma günü yapılacağı duyurulan yürüyüşteki değişikliğin nedeni, iki kadın astronottan sadece birine uygun uzay kıyafeti ayarlanabilmiş olması.

NASA, Mart ayının başlarında, Christina Koch ve Anne McClain’in yeni pil takmak için Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışına çıkacaklarını açıklamıştı. Geçmişteki bu görevler hep erkekler tarafından veya kadın-erkek şeklinde yapılmıştı.

Ancak dünkü basın açıklamasında NASA, dış giyim sıkıntısı nedeniyle planlarının kısmen değiştiğini söyledi. McClain, ilk uzay yürüyüşü sırasında orta büyüklükte bir üst uzay giysisinin en iyi şekilde uyduğunu öğrenmişti. Anne McClain ve Koch’un aynı beden giysiye ihtiyaçları olduğu tespit edildi ancak ajans, Cuma gününe kadar sadece bir üst yapılabileceğini ve Koch’a verileceğini söyledi.

NASA’nın konuya ilişkin tweetleri;

22 Mart tarihinde McClain uzay yürüyüşünde yer almıştı. McClain uzay yürüyüşünde yer alan 13. kadın oldu. Cuma günü yapılacak yürüyüş ile Koch 14. olacak. Bu uzay yürüyüşünde Koch’a, Nick Hague eşlik edecek.

Uzay yürüyüşü yapan ilk kadın, 35 yıl önce Sovyet kozmonotu Svetlana Savitskaya idi. Reuters’in verdiği bilgiye göre, 500’den fazla kişi uzaya gitti ancak yalnızca yüzde 11’i kadındı. Ancak Koch ve McClain, yarısı kadınlardan oluşan NASA’nın 2013  sınıfının bir parçası.

Giysi sorunu utanç verici olarak yorumlandı

NASA’nın plan değişikliği sosyal medyada birçok kişi tarafından utanç verici olarak yorumlandı. Kullanıcılar, NASA’nın çok önceden duyurduğu bir program için gerekli malzemeyi hazırlayamamasına şaşırdı ve eleştirdi.

İşte Twitter’dan birkaç yorum;

Rose Eveleth, “Bu NASA için utanç verici” dedi.

https://twitter.com/roseveleth/status/1110386476280242177?s=21

Sara Rodriguez argo içerikli bir gönderiyle tepki gösterdi.;

https://twitter.com/sararodriguezny/status/1110503250103537669?s=21

Türkiye’den bir kullanıcı da eleştirilere katıldı;

Ülkemizden gelen bir başka eleştiri;

Diğer kullanıcı tepkileri;

Dr. Şeyda İpek’te eleştirenler arasındaydı;

Kaynaklar; NASA

The Guardian