Haber

Kadıköy iklim grevine ev sahipliği yapacak – “Gelecek için Cuma”

İklim için okul grevleri tüm dünyayı kuşatıyor. İstanbul – Kadıköy’de, 20 Eylül tarihinde grev ve çeşitli etkinlikler gerçekleşecek.

İsveçli Greta Thunberg’in (16) İsveç Parlamentosu önünde her cuma günü, okulu asarak başlattığı “İklim için okul grevleri” devam ediyor. 20-27 Eylül tarihleri arasında tüm dünyada yapılması planlanan eylemlere Türkiye’den “Sıfır Gelecek” platformu destek verecek. Sıfır Gelecek, yaptığı açıklama ile 20 Eylül günü İstanbul Kadıköy’de düzenlenecek eyleme katılmak isteyenlere çağrıda bulundu. Geçtiğimiz aylarda öğrencilerin katılımıyla yapılan grevlere yetişkinler de destek verecek.

Sıfır Gelecek, açıklamasına, “İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı iklim için okul grevleri tüm dünyayı sarıyor. İklim değişikliğini durdurmak için hiçbir gerçekçi adım atmayan hükümetlere karşı gelecekleri çalınan gençler isyan ediyor.” ifadeleriyle başladı.

Öğrencilerin yanısıra yetişkinler de iklim grevlerine katılacak

Sıfır Gelecek ekibinin yaptığı bir iklim eylemi. Foto; Sıfır Gelecek Facebook

Sıfır Gelecek, açıklamasını sürdürdü: “Fridays for Future (Gelecek İçin Cumalar) isimli hareket üzerinden daha önce 15 Mart ve 24 Mayıs için küresel çağrıya çıkılmış ilkinde 1.6 milyon ikincisinde de 2 milyonun üzerinde çocuk ve gencin katıldığı eş zamanlı gösteriler düzenlenmişti. Bu kez de 20 Eylül için küresel iklim grevi çağrısı yapılıyor. Ancak bu sefer sadece gençler ve öğrenciler değil yetişkinler ve sendikalar da 20-27 Eylül tarihlerinde greve çıkacaklar. Dünyanın birçok şehrinde milyonlarca insan sokaklara inecek. Bizler de İklim Acil Durumu ilan edilmesi için 20 Eylül’de Kadıköy’de olacağız.”

Sıfır Gelecek, grev ve etkinliklere ilişkin programı da açıkladı;

20 Eylül Cuma günü saat 14.00’de Kadıköy iskele meydanında iklim grevi ve basın açıklaması yapılacak. Saat 16.00’da Yoğurtçu Parkı’nda buluşulacak. Saatler 18.00’i gösterdiğinde ise Yoğurtçu Parkı’nda iklim festivali ve konserler düzenlenecek.

Sıfır Gelecek, Yoğurtçu Parkı etkinliklerinde yer alacak konser, stant, performans gösterimleri, atölye ve konuşmaların ayrıntılarını ilerleyen günlerde açıklayacağını duyurdu.

iklim eylemleri

Sıfır Gelecek platformunun bir eylemi. Foto; Sıfır Gelecek Facebook

Sıfır Gelecek, bir tweet ile de grevi duyurdu;

İklim grevleri nedir?

iklim grevi

Fotoğrafı yer alan grevde gençler açtıkları pankart ile, “Dünya’yı kurtar. B Gezegeni yok!” diyor.

“Gelecek İçin Cuma Günleri” eylemleri ile Greta Thunberg, tüm dünyada iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik etkili grevlerin başlamasını sağladı. Henüz 15 yaşında iken Thunberg, tek başına ilk olarak geçtiğimiz yıl ağustos ayında okula gitmeyerek bu eylemleri başlattı. Genç aktivistin, Stockholm’deki İsveç Parlamentosu’nun önünde oturarak başlattığı iklim değişikliği ile mücadele eylemleri hükümetlere, bir an önce harekete geçmeleri ve yeni kararlar almaları için bir çağrı niteliğinde. Tüm dünyadan destek alan ve 2019 yılı içinde 2 büyük eylem ile yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı eylemlerde gençler, hükümetlerden, geleceklerinin alınmamasını istiyor.

İklim değişikliği hızla ilerlerken, Dünya, Altıncı Kitlesel Yok Oluş’a sürükleniyor. Son 44 yılda canlı popülasyonları yüzde 60 azaldı. Mayıs ayında yayımlanan Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, 1 milyon canlı türü yok olma tehlikesi yaşıyor.

65 milyon yıl önce dinozorların kaybından bu yana, türlerin yok oluşunun en kötü dönemini yaşıyoruz. Korkunç bir gelecek bizi bekliyor olabilir. Çünkü tüm türlerin yüzde 30 ila 50’si yüzyılın ortalarına kadar yok olmaya doğru gidiyor.

Kaynaklar;

Facebook paylaşımı-Sıfır Gelecek etkinliği

Sıfır Gelecek

Washington Post-Altıncı Kitlesel Yok Oluş

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

İklim grevleri tüm dünyayı kuşatıyor

Haber

Greta Thunberg OPEC'in açıklamalarını memnuniyetle karşıladı

Haber

Greta Thunberg Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Haberİklim

11 yaşındaki Atlas "İklim İçin Okul Asma Eylemi"ne destek verecek

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir