Van'da kaçak avlanan 10 ton inci kefali ele geçirildi

Kaçak avlanan 10 ton 625 kilogram inci kefali ele geçirildi

4 dakikalık içerik

Van’ın Muradiye ve Çaldıran ilçelerinde jandarma ve polis ekipleri, denetim ve yol kontrolleri sırasında, kaçak avlanan 10 ton 625 kilogram inci kefali balığı ele geçirdi. Ekipler, ele geçirilen inci kefalinin yanı sıra 500 metre manyat tipi ağ da yakaladı.

Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin her yıl 15 Nisan ile 15 Temmuz arası tarihlerde avlanması yasak.

Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı ve Edremit Sahil Bot Timi, Yalındüz Mahallesi’nde yaptığı denetimlerde 500 metre manyat tipi ağa takılı 5 ton inci kefali ele geçirdi. Van Emniyet Müdürlüğü ise Çaldıran ilçesinde yol kontrolleri esnasında kaçak avlanan inci kefallerini ele geçirdi. Ekip, Doğubayazıt kara yolu üzerinde durdurduğu iki kamyonetten çuvalların içerisine konulmuş halde 5 ton 625 kilogram inci kefali buldu. İki operasyonda toplamda 10 ton 625 kilogram inci kefali ele geçirildi. Balıklar, Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Kaçak balık taşıyan kamyonet sürücülerine 12 bin 848 TL idari para cezası verildi.

800 bin yıldır Van’ın “incisi”

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, kaçak avlanma yapanları uyardı. Birlik, inci kefalinin ülkemiz için büyük bir değer olduğunu vurgulayarak, “Dünyada sadece Van’da yaşayan Van Balığı İnci Kefali bir dünya değeri. Muhteşem göçünün yıllar yılı devam etmesi için av yasağına uyalım. Yaklaşık 800 bin yıldır uçan balığımıza sahip çıkalım ve 15 Temmuz’a kadar satın almayalım ve tüketmeyelim.” ifadelerini kullandı.

İnci kefali 10 bin ton üretiliyor

İnci kefali içsu balık üretimimizde ortalama 10 bin tonluk üretimi ile önemli bir yer tutuyor. Avcılığa dayalı toplam içsu balık üretimimizin 40-45 bin ton arasında değiştiğini göz önüne alırsak inci kefalinin önemini daha iyi anlayabiliriz. İnci kefali havzada 5 popülasyona sahiptir; Erçek Gölü, Koçköprü Baraj Gölü, Aygır Gölü, Nazik Gölü ve Van Gölü popülasyonları. İnci kefali, biyolojik olarak akarsulara giriş yapar ve yıllık değişimler olmakla birlikte 15 Mayıs ile 15 Haziran tarihleri arasında kitlesel olarak akarsularda yayılış gösterir.

İnci kefalinin en fazla avlandığı popülasyon Van Gölü popülasyonudur. Van Gölü, inci kefalinin yayılış gösterdiği en büyük su kaynağı olarak dikkat çekiyor. Göldeki inci kefalleri Nisan ayının ikinci yarısında akarsu ağızlarında toplanmaya başlar, Mayıs ayının ortalarında akarsulara girer. İnci kefalleri, her yıl Haziran ortalarına kadar akarsularda yayılış gösterir.

Kaynaklar;

CNN Türk

Dergipark