Aslanlar kaçak avcıyı yedi

Kaçak avcıyı aslanlar yedi

3 dakikalık içerik

Güney Afrika’da bulunan Kruger Ulusal Parkı’nda bir kaçak avcı, önce fil tarafından ezilerek öldürüldü ardından ise aslan sürüsü tarafından yendi.

Salı günü kaçak avcının suç ortakları tarafından duyurulan olayın ardından park görevlileri bölgede arama çalışması yaptı. Ancak cesede ulaşılamadı. Görevliler, bölgede sadece insan kemikleri ve pantolon buldular.

Polis, öldürülen avcının suç ortakları olduğu iddia edilen iki kişinin ellerinde tüfek ve mühimmat ile tutuklandığını açıkladı. Toplamda ise dört kaçak avcı, mahkemeye çıkartıldı.

Güney Afrika Polis Teşkilatı’nın suçluların tutuklanmasına ilişkin Twitter’dan yaptığı paylaşım;

Kruger Ulusal Parkı İcra Kurulu Başkanı Glenn Phillips yaptığı açıklamada, “Kruger Ulusal Parkı’na yasadışı ve yaya olarak girmek akıllıca değildir. Birçok tehlikeye sahiptir ve bu olay bunun kanıtıdır. Vefat eden kişinin kızlarının, babalarının arkasından yas tuttuğunu görmek çok üzücü. Daha da kötü olan ise cesedin sadece küçük bir kısmının bulunması.” dedi. 

Kruger Ulusal Parkı’nda kaçak avlanma ile özellikle gergedanlar, boynuzları için avlanıyor. Gergedan boynuzu hakkındaki Asya ülkelerinde cinsel gücü arttırdığı inancı, bu hayvanların avcılar tarafından hedef seçilmesinin başlıca nedenlerinden. Güney Afrika’da on yıl içinde 7 binden fazla gergedan, kaçak avcılar tarafından öldürüldü.

Daha önce de bu tür olaylar oldu. Temmuz 2018’de, doğal koruma alanlarından birinde gergedan avlamaya çalışan iki kişiyi aslanlar öldürüp yedi. Aynı yılın Şubat ayında ise Kruger Ulusal Parkı’nda bir kişiyi yine aslanlar yemişti.

Kaynak; CBS News