Kabaran buzul göl oluşturdu

3 dakikalık içerik

Buzulların yaklaşık yüzde 1’i kabarıyor. Buzullar, en yüksek hızda günde birkaç metre ilerleyebilir. Buzullardaki kabarmalar tipik olarak birkaç ay boyunca (bazen birkaç yıl) sürer ve ardından on yıl veya daha uzun süre neredeyse hiç bir hareket olmadan izlenir.

Kuzey Pakistan’ın Hunza Bölgesi’ndeki 7 bin 611 rakımlı Shishpar Dağı’nın yakınında bir buzulda kabarma oldu. Nisan 2018’de, buzul kabarmaya başladı ve bazı parçalar günde 13 ila 18 metre kadar hızlı hareket ediyor. Kabarma başladığından beri, Shishpar Buzulu’nun önü yaklaşık 1 kilometre ilerledi. Buz bitişik bir vadiden güneye ilerledikçe, komşu Muchuhar Buzulu’ndan akan bir eriyik suyu akışını engelledi. 2018 sonbaharında, su bir araya toplanmış ve oldukça büyük bir göl oluşturmuştu.

5 Nisan 2018. Görüntü; NASA
1 Nisan 2019. Görüntü; NASA

Landsat 8 uydusu, 5 Nisan 2018 ile 1 Nisan 2019 tarihlerindeki buzul ve gölün konumunu gösteriyor. Buz gri görünüyor çünkü üzerine toz, toprak ve diğer döküntüler yığılmıştır. Genel olarak, bunun gibi buzlarla dolu göller dengesizdir ve bir sezondan fazla sürmez; çoğu yavaşça boşalır ve herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak bazen buz barajları aniden çöküyor ya da göl suyu barajın üzerine dökülüyor ve hızlı hareket eden tehlikeli sellere yol açıyor. Bu nedenle, bilim insanları Shishpar yakınında sık sık zemin araştırmaları yapıp, günlük uydu görüntülerini analiz ediyor.

Ciddi bir sel durumunda, Karakoram Karayolu’nun yakın bir bölgesinde, Hasanabad köyünde çok sayıda ev, önemli sulama kanalları ve iki enerji santrali etkilenebilir. Buzulun kabarması sonucunda yakında bulunan bir elektrik santrali gelen su eksikliğinden dolayı devre dışı kaldı. Ayrıca, bir zamanlar madencilerin ve büyükbaş hayvanların buzulu geçerken güvenle kullandığı kilit bir yol geçilmez hale geldi.

Pamir Times, 2018 Ağustos’unda, bu değişimin yaz meralarında sığırları hapsettiğini ve madencilerin bir çalışma sahasına ulaşmalarını engellediğini belirtti.

Kaynak; NASA Earth Observatory