Jeolojik bir Google planı

4 dakikalık içerik

“Dünya bilim insanları, büyük veritabanlarını “jeolojik bir Google” a dönüştürmeyi planlıyor.”

Sciente’te yayınlanan bir makale bu başlıkla paylaşıldı. Makaleye göre, İngiliz Jeolojik Araştırmaları (British Geological Survey/BGS), dünyanın önde gelen jeolojik örnek koleksiyonlarından birini topladı. Bu koleksiyon, İngiltere, Nottingham’daki üç büyük depoda yer almakta olup, 150 yıldan fazla bir süredir ülke genelinde binlerce yerde toplanan yaklaşık 3 milyon fosil içermektedir. Ancak BGS paleontologlarından Michael Stephenson, bu verinin “kimseye pek faydası olmadığını” söyledi. Stephenson ve diğer destekçiler, “jeolojik Google” olarak tanımlanan ve dünya bilim veritabanlarını birleştirmeye yönelik uluslararası bir platform oluşturmayı çabalıyor.

Deep-Time Digital Earth (DDE) adı verilen bu jeoloji (yer bilimi) veri tabanı ağı, bilim insanlarının jeolojik zamanlar üzerindeki biyolojik çeşitlilik kalıpları, büyük problemler gibi büyük sorularla başa çıkmak için ihtiyaç duydukları tüm verilere erişmelerini sağlayan tek bir bağlantı olacak. Çin hükümetinden DDE için finansman ve altyapı desteği gelecek ve bu destek, proje için kritik rol oynuyor.

Aralık 2018’de DDE, International Union of Geological Sciences (Uluslararası Jeoloji Bilimleri Birliği) yürütme komitesinin de desteğini kazandı. Bu hafta Pekin’deki bir toplantıda, BGS ve Rus Jeoloji Araştırma Enstitüsü de dahil olmak üzere 40 jeoloji kuruluşundan 80 bilim insanı, Mart 2020’de Yeni Delhi’deki Uluslararası Jeoloji Kongresi’nde DDE’nin nasıl kurulacağını ve işletileceğini tartışıyor.

DDE’nin de GBDB gibi destek alması umuluyor

DDE, 2006 yılında Nanjing Üniversitesi’nden Çinli paleontolog Fan Junxuan tarafından başlatılan Geobiodiversity Database (GBDB) adlı bir Çinli veri sayısallaştırma programından doğdu.

Birçok jeoloji uzmanı GBDB’yi kullanmaya başladı ve GBDB, 2012 yılında Uluslararası Stratigrafi Komisyonu’nun resmi veri tabanı haline geldi.

DDE destekçileri, dünyanın jeolojik haritalarını çevrimiçi ortamda erişilebilir hale getirmek isteyen BGS’nin OneGeology projesi gibi diğer coğrafi veritabanı programları ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Ancak, U.S. National Science Foundation (ABD Ulusal Bilim Vakfı) tarafından finanse edilen EarthCube projesinin direktörü Mohan Ramamurthy, iklim değişikliği ve biyosfer-jeosfer etkileşimleri gibi mevcut konulara odaklanan çabasıyla işbirliği yapmak için çok az kapsam görüyor. “İki programın birbiriyle örtüşmeyen çok farkları var” diyor Ramamurthy.

Kaynak; https://www.sciencemag.org/news/2019/02/earth-scientists-plan-meld-massive-databases-geological-google?utm_campaign=news_daily_2019-02-26&et_rid=531232040&et_cid=2688115