İzmir yangın ile mücadele ediyor; sabotaj mı iklim değişikliği mi?

13 dakikalık içerik

İzmir yangın ile boğuşuyor. Yangın İzmir’in Karabağlar ilçesinde başladı ve Menderes ile Seferihisar ilçelerine de sıçradı. 3 gün önce başlayan yangın, henüz tamamen kontrol altına alınamadı. Birçok vatandaş, Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürmek için uçak kaldırmadığını söyleyerek eleştiriyor.

Yangının çıkış nedenine ilişkin bir kesim hava şartlarını gösterirken, bir kesim ise sabotaj yapıldığı üzerinde duruyor. Ancak yangının henüz çıkış nedeni tespit edilemedi. Son Kale İzmir haber sitesinin haberine göre, dün akşam saat 20.40 sıralarında, Ulamış Mahallesi yakınlarındaki Güzel Çiftlik ve Hisar Evleri sitelerinin makilik ve ağaçlık alanında çıkan yangınla ilgili güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesinin ardından iki şüpheli yakalandı. Bölgede yangını çıkarttıklarından şüphelenilen iki şahıs, 07 plakalı bir araç ile Çamtepe Köyü üzerinden İzmir’e giderken Jandarma ekibince durduruldu. Gözaltına alınan iki kişi İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Araştırmalar sürüyor.

İzmir yangını ve Twitter mesajları

CNN Türk’te program sunucusu olan Güven İslamoğlu, Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı. İslamoğlu, yangının iklim değişikliği ve hava şartlarından kaynaklanma ihtimali üzerinde duruyor. İslamoğlu tweetinde, “10 Ağustos’ta uyarı gelmişti. Olağanüstü önlemler alınmalıydı. Bu yangınlar çoğalacak. İklim değişiyor diye yıllardır söylüyoruz. Birileri yakmıştır demeyi lütfen bırakın. Gerçeği görün.” dedi. İslamoğlu, ayrıca “Yangın tehlikesi var denen yerde mangal yakana gözyummayacaksın.” şeklinde bir uyarıda da bulundu.

Güven İslamoğlu’nun tweeti;

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bir açıklama yaptı. Yanan bölgelerin imara açılmayacağını ifade eden Soyer’in tweeti; “Yanan alanların 1 metrekaresini bile imara açmayacağız. Söz konusu alanların ağaçlandırılması içinse bir kampanya başlatmaya ve sorumluluk almaya hazırız. Tarım ve Orman Bakanlığı’na talebimizi iletip, onaylarını isteyeceğiz.” 

Tunç Soyer’in tweeti;

Sanatçı Haluk Levent, tweetinde, 30 Ağustos’ta İzmir’de ücretsiz bir konser vermek istediğini dile getirdi. Levent, yanan bölgelere ağaç dikmek için bir proje başlatmak istediğini de yazdı. Haluk Levent, tweetine bir ekleme yaparak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sevgili Tunç Soyer twitimi görmüş. ’30 Ağustos’ta seni tüm İzmir bekliyor’ dedi. Seferberlik başlatacağını söyledi. Hep birlikte planlar yapacağız. Hep birlikte başaracağız yanan her bölgeyi 2 kat yeşillendireceğiz.” şeklinde açıkladı.

Haluk Levent’in tweetleri;

Milletvekili olan eski askeri helikopter pilotu Mehmet Ali Çelebi, Twitter paylaşımında Türk Hava Kurumu’na yüklendi. THK’nın yeterli sayıda uçak kaldırmadığını ifade eden Çelebi, “Uçacak adam yoksa ben hazırım” dedi.

Çelebi, paylaşımında, “Avrupa’nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosu”na sahip olduğunu belirten THK’yı eleştirdi.

Kasten orman yakan kişi en az 10 yıl hapis cezasına çarptırılır

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Doğanay Tolunay, tweet zinciri yaptı. Tolunay, Anayasa’da ve 6831 sayılı yasada yer verilen orman yangınları ile ilgili yasaklar ve yangınlara neden olanlara yönelik yaptırımları yazdı.

Tolunay’ın yazdığı kanunlar ve yaptırımları: Anayasa 169. Maddeye göre ‘Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir. Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez. Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz.’ Ormanlarda yasak olan eylemler de Orman Kanunu 76. Maddede verilmiştir: Orman Kanunu 76. Maddeye göre a) Devlet ormanlarında; Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek, b) Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek, c) Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak, d) Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31’inci ve 32’nci maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak, Orman Kanunu 110. Maddeye göre 76. maddenin (a) bendinde belirtilen fiili işleyenlere elli Türk Lirası idarî para cezası verilir. 76. maddenin (b), (c) ve (d) bentlerinde belirtilen fiilleri işleyenler hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adlî para cezasına hükmolunur. Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebebiyet verenler 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak failin yangının söndürülmesine ve etkilerinin azaltılmasına yönelik çabaları veya meydana gelen zararın azlığı göz önünde bulundurularak, verilecek ceza yarısına kadar indirilir. Zararın belirlenmesinde yangın sonucu tamamen yanan ağaç ve ağaççıkların değeri, kısmen yanan ağaç ve ağaççıkların değerinde meydana gelen azalma, alt tabaka orman örtüsünün yanması nedeniyle oluşan zarar ve toprağın humuslu tabakasının yanması nedeniyle meydana gelen verim kaybı dikkate alınır. Kasten orman yakan kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde devlet ormanlarını yakan kişi, müebbet hapis ve yirmi bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu maddede yazılı suçların işlenmesi sebebiyle, ölüm veya yaralanmanın meydana gelmesi halinde, ayrıca bu suçlardan dolayı cezaya hükmolunur.”

Doğanay Tolunay’ın tweet zinciri;

İzmir yangın ile boğuşurken THK niçin uçak kaldırmıyor?

Milletvekili Müsavat Dervişoğlu da THK’yı eleştirenler arasındaydı. Dervişoğlu, tweetinde, “İzmir’de devam eden orman yangınları yerleşim alanlarını tehdit ediyor ve THK Yangın Söndürme Filosu maalesef hangarlarda bekletiliyor. Hükumet mevzuattan kaynaklı engelleri kaldırırsa, yerel yönetimler, STK’lar ve iş dünyası bu uçakları kiralamaya hazırdır. İzmir hepimizindir.” şeklinde açıklama yaptı.

Müsavat Dervişoğlu’nun tweeti;

Yazar Özcan Yüksek, Twitter üzerinden birçok paylaşım yaptı. Yüksek, paylaşımlarında alevlerin köylerin sınırına kadar geldiğini belirtti. THK’nın yangın söndürme uçaklarını kaldırmamasını da sıklıkla eleştiren Yüksek, dünkü tweetlerinde Orhanlı Köyü mevkiinde sadece 2 helikopterin aktif olduğunu söyledi. Ayrıca Özcan Yüksek, Orhanlı Köyünün boşaltıldığını ifade etti.

Yangın köy sınırlarına kadar ulaştı; köyler boşaltılıyor

Özcan Yüksek’in yangına ilişkin tweetleri ve bölgeden yangın görüntüleri;

Özcan Yüksek’in paylaştığı bir video görüntü;

Özcan Yüksek, Yukarı Orhanlı mevkiinde orman yangınının, evlerin bulunduğu noktaya kadar ulaştığını belirtti. Bölgede bulunan kuru çayırlar, yangının etki alanını artırıyor.

Özcan Yüksek, Mersin’den Orhanlı mahallesine itfaiye ekiplerinin geldiğini söyledi.

Bu sabah Özcan Yüksek, bölgeden bir fotoğraf paylaşarak yangının dehşetini bir kez daha gösterdi;

Kaynaklar;

Güven İslamoğlu Twitter paylaşımları

Tunç Soyer Twitter paylaşımları

Haluk Levent Twitter paylaşımları

Mehmet Ali Çelebi Twitter paylaşımları

Doğanay Tolunay Twitter paylaşımları

Müsavat Dervişoğlu Twitter paylaşımları

Özcan Yüksek Twitter paylaşımları

Son Kale İzmir-Sabotaj iddiaları