Peter Tabichi Öğretmen Ödülü'nü kazandı

İyi öğretmen nasıl olur? Küresel öğretmen ödüllü Tabichi

8 dakikalık içerik

Küresel Öğretmen Ödülü (Global Teacher Prize)  dünyanın çeşitli yerlerindeki iyi öğretmen ve eğitimcilere verilen bir ödül. Bu yıl Kenya’dan matematik öğretmeni Peter Tabichi kazandı. Peter Tabichi öğretmenlik maaşının yüzde 80’ini öğrencileri için harcıyor.

Varkey Foundation’ın 5 yıldır düzenlediği bu yarışma sonucunda kazanana 1 milyon dolar ödül veriliyor. Öğretmen Tabichi, kazandığı bu parayı da eğitime bağışlayacağını söyledi. Peter Tabichi, 179 ülkeden gelen 10 bin iyi öğretmen adayı arasından seçildi ve pazar günü Dubai’de düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Tabichi’nin öğrencileri kuraklık ve açlıkla mücadele ediyor

Tabichi, Kenya’nın Pwani Köyü’nde Keriko Karma Gün Ortaokulu’nda matematik ve fen öğretmeni. Köy, Kenya’daki Rift Vadisi’nin yarı kurak bir bölgesinde yer almaktadır. Okulun yalnızca bir masaüstü bilgisayarı, zayıf bir internet bağlantısı var. Okulda, 58 öğrenciye 1 öğretmen düşmekte. Tabichi’nin öğrencilerinin neredeyse hepsi fakir ailelerden gelmekte ve yaklaşık üçte biri öksüz ya da yetim.

Peter Tabichi’nin okulundaki öğrenciler birçok zorlukla karşılaşıyor. Kuraklığa eğilimli bir bölgede yaşayanların çoğu okula yiyeceksiz gidiyor. Bölgede, uyuşturucu kullanımı, genç gebelik, okuldan erken ayrılma, çocuk yaşta evlilik ve intiharlar yaygın. Ancak Tabichi’nin daha önce görev yaptığı özel okulu bırakıp Keriko Karışık Gün Ortaokulunda çalışmasından itibaren, okula kayıt ikiye katlandı ve öğrencilerin çoğu kolej ve üniversite kazanmaya başladı. Özellikle kız öğrenciler başarılı olmakta. Tabichi ve 4 meslektaşı aynı zamanda, okul dışında da ev ziyaretleri yaparak öğrencilere ek ders veriyor.

Tabichi, geçtiğimiz yıl öğrencilerine, devlet okulu kategorisindeki ulusal bir yarışma olan Kenya Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda rehberlik yaptı. Matematiksel Bilim ekibi ayrıca ABD Arizona’da bulunan 2019’daki INTEL Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’na katılmaya hak kazandı.

Aynı zamanda rahip olan Peter Tabichi, kız çocuklarının eğitim hakkı için mücadele etmekte. Tabichi,  “Afrikalı çocukların tek sorunu para da değil. Çoğu ya öksüz ya da yetim. “Afrika artık genç bilim insanları, mühendisler, bir gün dünyanın dört bir yanında adını duyuracak girişimciler yaratacak. Kız çocuklar da bu hikayenin en önemli kahramanı olacak.” şeklinde konuştu.

Varkey Vakfı, Peter Tabichi’nin ifadelerini paylaştı. Tabichi, “Öğrencilerimin bilgi, beceri ve güven konusunda geliştiğini görmek, öğretimdeki en büyük keyfim! Toplumda esnek, yaratıcı ve üretken olduklarında, en büyük kaderlerini belirleyen ve potansiyellerini en heyecan verici şekilde ortaya çıkaran anahtarlar olarak hareket ettiğim için büyük bir memnuniyet duyuyorum. ”

Küresel Öğretmen Ödülü, dünyadaki öğretmenlere saygı duymak, onları ödüllendirmek ve kutlamak için Varkey Vakfı tarafından kuruldu. Bunu, bir çok iyi öğretmen ve harika projeler yürüten öğretmenlere odaklanarak ve dikkat çekici hikayelerini paylaşarak yapmakta. Sonuçta, amaç aynı zamanda öğretmenlik mesleğine katılmak için mümkün olan en iyi adaylara ilham vermektir. Hint asıllı işinsanı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Foundation’un amacı dünyada öğretmenlik mesleğinin itibarını yükseltmektir.

Türkiye’nin iyi öğretmenlerinden Samet Başkonuş’ta son 50 içindeydi

Bu yıl son 50’ye kalanlar arasında İzmir Anafartalar İlköğretim Okulu’nun müdürü Samet Başkonuş da vardı. Başkonuş, Anafartalar İlkokulu’na geldiğinde, önce binanın iç ve dış kısmını yenilemek zorunda kaldı. 24 bin doları aşan girişimleri sonucunda okula bir oyun alanı, kütüphane, sanat atölyeleri ve bir bilgisayar laboratuarı da dahil olmak üzere yeni olanaklar inşa etmeyi başardı. Samet Başkonuş ayrıca öğrencilerinin okul çantalarını ve kırtasiye malzemelerini tedarik etmekten, velilere Türkçe dil dersleri vermekten ve il valisini, yerel zorlukların çözümlerini tartışmak üzere topluluk üyeleriyle buluşmaya davet etmekten çekinmedi. Bunların dışında Başkonuş, başlattığı bir atık kağıt toplama programı ile 14 ton kağıdı geri dönüştürdü ve bu sayede 9 köy okuluna bağışta bulundu.

Başkonuş, öğretim yaklaşımına olan tutkusunu paylaşmak için her fırsatı değerlendirir. Öğretmenlere mesleki eğitim verdi, iki kitap yayımladı ve eğitim yayınları için düzenli yazılar yazdı. Ayrıca, kendi okulunda geliştirilen kaynakların bir web sitesini yaptı. O, Türkiye’nin 2017 yılı Öğretmeni’ni seçildi ve çeşitli ödüller kazandı. En son kitabı BCA Times gazetesinden Altın Kalem Ödülü kazandı.

Global Teacher Prize

Vatican News