/

İsveçli Profesörden Etik Dışı Davranış

4 dakikalık içerik

Türkiyeli Öğrenciyi NATO Üyeliği Gerekçesiyle Reddetti

Geçtiğimiz günlerde akademi camiasında kabul görmeyecek etik dışı bir olay yaşandı. Stockholm Üniversitesi’ne Erasmus+ aracılığıyla başvuru yapan Fatma Zehra S., söz konusu üniversiteden bir profesörle e-mail aracılığıyla iletişime geçti. Profesör Per Carlbring’in maile verdiği cevap hem şok edici hem de çirkin bir davranış olarak nitelendiriliyor.

Stockholm Üniversitesi’ne Başvuru Yapmıştı

İstanbul’da bulunan İbn Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde üçüncü sınıf öğrencisi olan Fatma Zehra S., Erasmus+ fonu tarafından seçeceği bir üniversitede 2023 yaz stajı için kabul aldı. Fatma Zehra S.’nin başvurduğu staj programlarından biri de Stockholm Üniversitesi’ndeydi.

Fatma Zehra S., staj başvurusu için üniversitede görev yapan Profesör Per Carlbring ile iletişime geçti. Prof. Carlbring’in yürüttüğü bir araştırma projesi için başvuru yapan ve değerlendirilmeyi talep eden Fatma Zehra S., profesörden hiç beklemediği bir yanıt aldı.

“Türkiye, İsveç’in NATO’ya Girmesini Engellediği İçin Reddetmek Zorundayım”

Prof. Carlbring, “Sizi ağırlamayı çok isterim. Ancak Türkiye, İsveç’in NATO’ya girmesine izin vermediği için reddetmek zorundayım. Üzgünüm!” ifadelerini kullanarak Fatma Zehra S.’nin başvurusunu reddetti.

Karşısındaki profesörden böyle bir yanıt aldığı için şok olduğunu belirten Fatma Zehra S., “Bu durumu sindirmem uzun zamanımı aldı” diyor.

Stockholm Üniversitesi Psikoloji Bölümü, konuyla ilgilenildiğini ve verilen bu profesyonellik dışı yanıt için özür dilediğini belirtti. Yaşadığı bu durumu son derece ırkçı, çocukça ve profesyonellik dışı olarak nitelendiren Fatma Zehra S., profesörün kendisinden bizzat özür dilemediğini, kurumun da Prof. Carlbring’e ne tür yaptırımlar uyguladığını bilmediğini söyledi.

Bu Stockholm Üniversitesi’ndeki Akademik Kültür Mü?

İbn Haldun Üniversitesi konuyla alakalı yaptığı duyuruda, “Stockholm Üniversitesi tarafından öğrencimizden özür dilense de bu çirkin tavrı sergileyen akademisyen Carlbring ile ilgili bir yaptırım hala söz konusu değildir. Ayrıca Türkiye’den başvuru yapacak diğer öğrencilerin benzer bir tutumla karşılaşmaması için gerekli önlemlerin alınması da zaruridir” ifadelerine yer verdi.

Konu sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Araştırmacı yazar Fatima Abo Alasrar, “Bilişsel Davranış Terapisi konusunda lider olan bir profesörün bu kadar kaba ve önyargılı olmanın tamamen normal olduğunu düşünmesi kınanacak bir şey. Bu Stockholm Üniversitesi’ndeki akademik kültür mü? Profesörleri arasında ırkçılık ve bağnazlığa hoşgörü mü?” şeklinde yorumunu paylaştı.