İBB yeni atamalar Yasin Çağatay Seçkin

İstanbul’un yeşil alanları ondan sorulacak – Yasin Çağatay Seçkin

3 dakikalık içerik

Yasin Çağatay Seçkin kimdir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ne görev üstlenecek?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı görevine Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin’i getirdi. Seçkin, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Peyzaj Mimarlığı bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor.

Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümünde alan Prof. Dr. Seçkin, Mimarlık Tarihi üzerine yüksek lisansını ve Kentsel Tasarım üzerine olan doktora eğitimlerini İTÜ Mimarlık bölümünde gördü. Seçkin, doktora sonrası araştırmacı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde çalışmalar yaptı. Seçkin, burada Sürdürülebilir Peyzaj Konstrüksiyonu üzerine çalıştı. Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin, mimari tasarım, peyzaj tasarımı, tasarımda bilişim kullanımı gibi konular üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin, birçok uluslararası çalışmada yer aldı. Bunlar arasında uluslararası makaleler, “Peyzaj Değerlendirme İlkelerinin Öğretimi için Eğitici Bir Video Oyununun Geliştirilmesi” ve “İstanbul’da Kentsel Bir Bölgenin 3 Boyutlu Modelinden Selsuyu Akımının Tahmini”; uluslararası bildirimler, “Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Kentsel Tasarım Projesi” ve “İklim Değişimi ile Mücadelede Ahşap Kullanımı” gibi birçok önemli çalışmalar bulunuyor.

Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin, İstanbul, Kars, Amasya, Edirne gibi birçok ilimiz üzerinde çalışmalar yürütüyor. Seçkin’in ulusal makaleleri arasında, “Ondokuzuncu Yüzyıl Öncesi Anadolu Türklerinde Kamu Yaşamı ve Açık Mekânlar”; “Tarihi Bahçelerin Korunması”; “Amasya Tarihi Kent Merkezindeki Kentsel Açık Mekanların Değişen Kullanımlarının Analizi”; “18. Yüzyıl Sonunda Mimari Bahçe Oluşumu ve Türk Bahçe Sanatına Etkisi” yer alıyor.

Kaynak;

İTÜ