İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Müzesi
/

İstanbul Üniversitesi Laleli’deki yeni arkeoloji müzesini ziyarete açtı

2 dakikalık içerik

İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi açıldı. Geçtiğimiz ay, İstanbul Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Konyar, müzenin temmuz ayında açılacağını duyurmuştu.

Erkan Konyar’ın 1 Haziran tarihinde, müzenin açılacağını duyurduğu paylaşımı;

Arkeofili‘nin haberine göre, 1 Temmuz Pazartesi günü (dün) müze bir açılış töreniyle kapılarını ziyaretçilere açtı. Laleli Yerleşkesi’nde inşa edilen müzenin adı, kuruluş aşamasında büyük katkıları bulunan iş insanı Rıdvan Çelikel’in adını taşıyarak “Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi” oldu. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Rıdvan Çelikel, İÜ Arkeoloji Anabilimdalı’nda görevli akademisyenler ve öğrenciler açılış töreninde yer aldı.

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Müzesi
Fotoğraf; Arkeofili

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığında ve üniversitenin arkeoloji bölümünün bünyesinde kurulan Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi’nde, Paleolitik Çağ’dan Ortaçağ’a kadar Anadolu’nun farklı kültürlerinden buluntular sergileniyor. Müze, mesai saatleri içinde ücretsiz olarak ziyarete açık olacak. Sergilenen buluntular arasında, taş aletler, çömlekler, takılar, figürinler, Luristan Bronzları olarak bilinen maden baltalar ve çini koleksiyonlar yer alıyor. Ayrıca müzede, Prehistorya bölümünden uzman hocaların kazılarda kullandıkları ölçüm – kayıt cihazları, belgeleme ve kazı envanter formları, rapor defterlerinin olduğu bir bölüm de bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Müzesi
Fotoğraf; Arkeofili

Kaynaklar;

Arkeofili-İçerikten kesitler ve fotoğraflar

Kulturİstanbul Twitter profili-Müzedeki buluntular