İsrail uzay aracı beresheet

İsrail’in uzay aracı Ay’a çakıldı

4 dakikalık içerik

İsrail, Beresheet (Başlangıç) isimli uzay aracını Ay’a indirmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Dün TSİ 22.00 sularında ay yüzeyine çarparak düşen Beresheet, Şubat ayında SpaceX şirketine ait Falcon 9 ile birlikte uzaya fırlatılmıştı.

Israel Aerospace Industries’in (İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi) uzay bölümü genel müdürü Opher Doron, “Uzay gemisinde bir başarısızlık yaşadık. Maalesef başarıyla indiremedik.” şeklinde açıklama yaptı. Başarısız girişimin ardından komuta merkezindeki hava kasvetliydi ama yine de kutlama oldu. İsrailli telekomünikasyon girişimcisi ve SpaceIL’in başkanı Morris Kahn, “İyi yapmadık, ama kesinlikle denedik. Bence gurur duyabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.

İsrail’in Yehud komuta merkezindeki etkinliğe katılan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise, “İlk başta başaramazsanız, tekrar deneyin.” ifadeleriyle düşüncelerini dile getirdi.

Beresheet kendi fotoğrafını bile çekmişti

İsrail uzay aracı beresheet
Beresheet uzay aracından, Ay’ın yüzeyinden yaklaşık 13 mil uzakta çekilmiş bir görüntü.

Beresheet fırlatma rampasına ulaştı ve Şubat ayında Falcon 9 ile birlikte fırlatıldı. Ancak iniş, görevin en riskli bölümüydü. 2 bin 500’den fazla kişi inişe tanıklık etmek için komuta merkezi Yehud’a geldi ve bekledi. Ancak, uzay aracı yolculuğunun son kısmında tökezledi. Otomatik iniş dizisinin başlangıcı planlandığı gibi olmadı. Beresheet, Serenity Denizi olarak bilinen bir lav ovasının kuzeydoğu kesimine inmeyi amaçlıyordu. Çünkü Serenity, birkaç büyük kraterden oluşmaktadır.

Uzay aracı, arka planda Ay’la birlikte 13 mil rakımda kendi fotoğrafını bile çekti. Doron, aksilik esnasında, “Ana motorumuzla ilgili bir sorunumuz var gibi görünüyor. Motoru etkinleştirmeye çalışmak için uzay aracını sıfırlıyoruz.” dedi. Ardından, birkaç saniye sonra, “Ana motoru tekrar çalıştırdık” dedi. Yehud’daki kalabalık alkışlamaya başladı, ancak SpaceIL’in genel müdürü Ido Anteby hemen araya girdi ve başarılı olamadıklarını belirtti. Doron, “Ana motor tekrar devreye girdi, ancak uzay aracıyla iletişimi kaybettik” diyerek son durumu açıkladı. İlerleyen saatlerde Beresheet’le başka bir iletişim kurulamadı.

Beresheet, İbranice’de “Yaratılış” veya “başlangıç” anlamına geliyor. Beresheet eğer başarıyla Ay’a ulaşsaydı, İsrail’i ABD, Rusya ve Çin ile birlikte Ay’a uzay aracı indiren ülkeler arasına sokacaktı. Ayrıca SpaceIL’nin geliştirdiği Beresheet başarılı olsaydı, bir şirket tarafından geliştirilip Ay’a başarılı iniş yapan ilk uzay aracı olacaktı.

Uzay aracı, yaklaşık 100 milyon dolara mal oldu ancak bu kadar hızlı ve ucuz projelerde bir kaza ihtimalinin artacağını da ortaya çıkardı.

Kaynak; NY Times