israil kazı çalışmaları

Irkçılığa zemin hazırlayan antik DNA çalışmaları değil, politikacılar!

5 dakikalık içerik

İsrail ‘de yapılan kazı çalışmaları tartışılıyor. Geçtiğimiz haftalarda İsrail’in Ashkelon kentinde yürütülen çalışma, ilerleyen günlerde Başbakan Benjamin Netanyahu‘nun ırkçılığa varan ifadelerinde yer almıştı.

Araştırmada, Tunç Çağı ve Demir Çağı arasında İsrail’de bir kıyı kenti olan Ashkelon’da yaşamış ve gömülmüş olan on kişinin DNA’sı verildi. Söz konusu kazılardan çıkartılan insan iskeletleri üzerinde yapılan antik DNA çalışmaları bizlere, bireylerin dördünde yeni genetik imzaların ortaya çıkmasının, Filistinlerin 3.000 yıldan daha önce gelmesiyle ilişkilendirilen arkeolojik kayıtlardaki değişikliklerle ters düştüğünü gösterdi. Bu genetik özellikler şu anda Yunanistan, İtalya ve İspanya’da yaşayan eski insanlara benziyordu. Yazarlar, Filistinlilerin, aslında güney Avrupa’daki bir yerlerden Levant’e (Akdenizin doğu sahillerine verilen addır) göç ettiklerini, ancak hızla yerel topluluklarla melezlendiklerini düşünüyor.

Irkçılığı yapan bilim insanları değil, politikacılar!

Çalışma hakkında yorum yapan Netanyahu’nun sözleri ise son derece ırkçı idi. Netanyahu, Twitter hesabı üzerinden, “Antik Filistinliler ile ataları Arap Yarımadası’ndan İsrail topraklarına binlerce yıl sonra göçen modern Filistinliler arasında hiçbir bağlantı yok. Filistinlilerin İsrail Ülkesi ile bağlantısı, Yahudi halkının toprakla olan 4.000 yıllık bağlantısına kıyasla bir şey değil.” dedi. Netanyahu’nun bu sözleri, siyasi amaçlar doğrultusunda bir çalışmanın nasıl yanlış yorumlandığını gösteriyor. Çünkü araştırmada Yahudilerin ya da Filistinlilerin genetik tarihi ya da bu modern nüfusun toprakla bağlantısı hakkında söylenecek hiçbir şey yoktu. “Palestinian” kelimesi “Philistine” kelimesinden gelse de, Filistinliler, antik Filistinliler’in (Filist) soyundan gelmiyorlar. Netanyahu’nun, bu alakasız noktayı tartışmaya girmek için kullandığı açıktı.

Netanyahu’nun ırkçı sözlerinin yer aldığı tweeti;

Dün Euronews Türkçe’de yayımlanan bir haberin başlığı ise son derece çarpıtıcıydı. Euronews, ırkçılık tartışmalarının sorumlusunu antik DNA çalışmaları olarak gösterdi. Ancak dikkat çekici bir başlık için yapılan bu çarpıtma, antik DNA çalışan bilim insanlarını suçlu gösteriyor. Yalnızca elde ettiği bulguları aktaran bilim insanlarını, ırkçı tartışmaların sorumlusu olarak lanse eden Euronews’in yazısını, bir “tıklanma gazeteciliği” olarak görüyoruz.

Euronews Türkçe’nin haberi;

Bilimma olarak aynı çalışmayı, henüz yeni yapıldığı günlerde “politikacı“ların ırkçılık yaptığını vurgulayarak aktarmıştık. Çünkü, çalışmanın amacı herhangi bir ırkı üstün tutmak, günümüzdeki çatışmalara zemin hazırlamak veya mevcut çatışmaları arttırmak değildi.

Bilimma’nın 18 Temmuz 2019 tarihli, İsrail Ashkelon’daki kazı çalışmalarını aktaran ve Netanyahu’nun sözlerini eleştiren yazısı;

İsrail Ashkelon’daki kazı çalışması 

Antik DNA çalışmaları nedir?