//

İnstagram’ın aleniyeti çocukların zararına

2 dakikalık içerik

İnstagram gün geçtikçe daha çok kullanılıyor. Fakat instagramın ve diğer sosyal medya ağlarının zararları olduğunun farkında mısınız? Özellikle çocuklar için bilgi kirliliği ve zararlı yayınların aleniyeti İngiltere’de büyük tartışma konusu olmuş gibi görünüyor.

İngiltere’de yaşayan Molly Russell adlı 14 yaşındaki kız intihar etti. Molly’nin intiharının ardından babası Ian Russell, kızının sosyal medya hesaplarını inceledi. Baba Russell, BBC’ye verdiği röportajda, “Molly’nin sosyal medya hesaplarına baktım. Kızımın takip ettiklerinde ve aramalarında ‘kendine zarar verme’, ‘intihar’ gibi grafikler, etiketler gördüm. Sosyal medya, kızımın kendini öldürmesine yardım etti.” dedi.

“Aynı etiketin aratılmasına uyarı gelmeli”

Ian Russell, bu tür zararlı etiketlerin önlenmesini ve bir çocuğun aynı etiketi birden fazla arattığında uyarı gelmesi gerektiğini vurguluyor.

Russell konuşmasının devamında İnstagram ile konuyla ilgili görüşmek istediklerini ama İnstagram’ın sadece bir açıklama yaptıklarını da iddia ediyor. Baba Russell’ın iddiasına göre İnstagram, görüşme talebini reddetmiş ve zararlı içerikli etiketleri önlemeye çalıştıklarını, toplum sağlığını korumayı amaçladıklarını bildirmiş.

Siyah-beyaz melankolik paylaşımlar, çocuklar üzerinde büyük olumsuz etki yaratıyor. Haberde verilen bilgilere göre, İngiltere’de yılda yaklaşık 200 çocuk bu şekilde intihar ediyor.