imece uydusu
/

İMECE Uydusu’nu taşıyacak Falcon 9 operasyonu ertelendi

4 dakikalık içerik

İMECE Uydusu’nu fırlatacak olan Flacon 9 roketinin operasyonu hava muhalefeti sebebiyle ertelendi. TÜBİTAK’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, İMECE uydusunu yörüngesine taşıyacak Falcon 9 roketinin operasyonundan sorumlu SpaceX firmasının fırlatmayı bugün yapmanın mümkün olmadığını resmi olarak bildirdiği aktarıldı.

Açıklamada şu an itibarıyla bir gün ertelenen fırlatmanın kesin tarih ve saatinin bilahare bildirileceği kaydedildi. Öte yandan SpaceX’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda da ekiplerin hava durumunu takip ettiği belirtildi.

İMECE Uydusu

İMECE Uydusu, Space X operasyonu için 21 Şubat’ta ABD’de bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ne uğurlanmıştı. Bugün için fırlatma operasyonu planı yapılmıştı. Ancak hava muhalefeti nedeniyle bu plan ertelendi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve TÜBİTAK 1007 programı ile desteklenen, Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonu ile yürütülen proje kapsamında geliştirilen İMECE Uydusu; fırlatılmasının ardından yörüngedeki testleri tamamlandıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil olacak.

İMECE’nin göreve başlamasıyla Türkiye, ilk kez metre altı çözünürlüğe sahip, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen bir elektro-optik uydu kamerasına uzay envanterine kazandırmış olacak. Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak olan İMECE, 680 kilometre irtifada Güneşe eş zamanlı yörüngede görev yapacak. Coğrafi kısıt olmaksızın dünyanın her yerinden görüntü çekebilecek uydu, hedef tespit ve teşhis, doğal afet, haritalama, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda Türkiye’ye hizmet verecek.

Yaklaşık 700 kilogram ağırlığındaki İMECE’nin boyutları 2 metre x 3,1 metre ölçüsünde. İMECE, 1000 kilometre uzunluğunda 16,73 kilometre genişliğinde bir alanı tek seferde çekebilirken, 320 megabayt/saniye brüt veri hızıyla yer istasyonuna çektiği görüntüleri indirebiliyor.

İMECE Uydusu, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından, Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerinde üretilmiştir. Uydu, 800 kg (1.800 lb) ağırlığında olup, beş yıllık bir görev süresi planlanmıştır. Uydu, güneşe eş zamanlı olarak dönen 680 km (420 mil) yükseklikteki bir güneş senkronize yörüngede yer alacaktır. Bir çerçevede 13.9 km × 16.2 km (8.6 mil × 10.1 mil) görüntüleme alanına sahip olup, görüntü çözünürlüğü ise Pankromatik (PAN): 0.99 m (3 fit 3 inç), Çok spektralli (MSI): 3.96 m (13.0 ft) olarak belirlenmiştir.

 

Kaynak: https://www.spacex.com/mission/

Kapak görseli: İlk Milli Metrealtı Çözünürlüklü Yer Gözlem Uydusu İMECE