Haber

İlk bilim-kurgu eserimiz modern Türkçe’siyle okuyucuya sunuldu

Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır bilim-kurgu eseri

Türkiye’nin ilk bilim-kurgu eseri, aradan geçen bir asırın ardından ilk defa Latin harfleriyle yazılarak okuyucuyla buluştu. Osman Nuri Eralp’in 1918 yılında yazdığı “Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?” isimli bilimsel araştırma kitabı, modern Türkçe olarak yazıldı.

Osman Nuri Eralp

Bilge Kösebalaban tarafından keşfedilen eser, yazar Merve Köken tarafından Latin harfleriyle kaleme alındı. Kitap ilk kez Şirket-i Mürettibiye Matbaası’nda basıldı ve şimdi de Karakarga Yayınları’nın atılımı sayesinde kitapçılardaki yerini aldı. “Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?”, ülkemizin belki de en eski bilimkurgu eseri (bilimsel araştırma olduğu da iddia ediliyor) olarak gösteriliyor.

1876 doğumlu olan Osman Nuri Eralp, bakteriyoloji ve kimya alanlarında uzmandı. Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiye mezunu Eralp, Paris Sorbonne ve Institut Pasteur’de eğitim alan bir bakteriyolog ve veteriner hekimdir.

Başka Dünyalarda Canlı Mahluk Var Mıdır?’ın tanıtım yazısı: 

“Bu dünyalarda canlı yaratık var mıdır? Şüphesiz böyle bir sorunun cevabı lazımdır, dediğimiz sürece hayat neden sadece dünyamızda oluşmuş olsun? Bu âlemlerin ortasında, bu dünyaların hepsi birdir. Toz kadar olan Dünya’mızda hayat, canlı yaratık olsun da, onlarda olmasın? Onlar bu dünyadan küçük müdür? Onlar bu dünyadan ilerleme bazında farklı mıdır? Hayır, bu bahsedilen dünyamız gibi hep birbirinden doğmuştur. Hepsi birbirinin anası, babası, hepsi birbirinin kardeşidir. İşte bu soruya karşı bugün kesin cevap verilmiş: Her âlemin kendine özgü, kendi doğal şartlarına göre oluşmuş canlısı, canlı yaratığı vardır.”

Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?

Ülkemizin ilk bilim-kurgu eserinin kapağı.

Kaynak; Karakarga Yayınları

Kayıp Rıhtım

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Bilim KurguÖzel Haberler

Doctor Who - Bilim Kurgu Dizileri - İnceleme

Bilim KurguÖzel Haberler

Bilim Kurgu Filmleri ve Bilimsel Yaratıcılık

Özel Haberler

Sıfır Toplamsız Oyun - Arrival

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir Cevap Yazın