Uzaya gidecek ilk Afrikalı astronot Mandla Maseko öldü

Uzaya gönderilecek ilk Afrikalı siyahi astronot öldü

2 dakikalık içerik

Uzaya gönderilmesi planlanan ilk Afrikalı siyahi astronot Mandla Maseko’nun, geçtiğimiz Cumartesi günü motosiklet kazasında öldüğü açıklandı.

Güney Afrika’da bir milyon kişi arasından uzay yolculuğuna çıkacak ilk Afrikalı siyahi olarak seçilen Mandla Maseko (30), 2013’te ABD’deki Lynx Apollo Uzay Akademisi’nin yarışmasını kazanarak bu göreve getirilmesi planlanıyordu. Maseko, dayanıklılık yarışmasında 75 farklı ülkeden katılan rakiplerini geride bırakarak, 2015 yılında yapılması planlanan ancak daha sonra ertelenen 103 kilometrelik yörünge altı uzay uçuşuna katılacak 23 kişiden biri seçilmişti.

Maseko’nun Lynx Mark II mekiğiyle çıkacağı yolculuğun tarihi henüz belirlenmemişti. Ancak seçildikten sonra Florida’daki Kennedy Uzay Akademisi’nde hava dalışı yaptı ve hava muharebe, G kuvveti eğitimleri aldı. Afrika’da “kıtanın gururu Afronot” olarak nitelendirilen Maseko, Güney Afrika Hava Kuvvetleri’nde subay ve aynı zamanda yarı zamanlı DJ’lik yapıyordu.

Mandla Maseko ilk siyahi Afrikalı astronot
Foto; AFP

Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’nın yoksul bir mahallesinde yaşayan beş çocuklu bir ailenin en büyük oğlu olan Maseko, ilk ayakkabısını 16 yaşında alan babasını en büyük kahramanı olarak anlatıyordu. Maseko, babasından sonra en büyük ikinci kahramanını ise, Güney Afrika’nın ilk siyahi devlet başkanı olan Nelson Mandela olarak gösteriyordu.

Güney Afrikalı beyaz iş insanı Mark Shuttleworth, 2002’de 15 milyon dolar ödeyerek Rus Soyuz kapsülüyle gittiği Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir hafta geçirmiş ve uzaya giden ilk Afrikalı olmuştu.

Kaynak;

BBC Türkçe

The Guardian