sıtma parazitleri ilaca dirençli

İlaca dirençli sıtma parazitleri hızla yayılıyor

3 dakikalık içerik

Sıtma Güneydoğu Asya’da yayılmayı sürdürüyor.

İlaca dirençli sıtma parazitleri, Güneydoğu Asya’ya hızla yayılıyor. Araştırmacılar, sıtmaya neden olan parazitlerin ilaca dirençli türlerinin Güneydoğu Asya’da yayılmakta olduğunu öne sürerek, ilaçların yüksek seviyede başarısız tedavilere yol açtığını söyledi.

Sıtma, çoğunlukla Afrika’daki çocuklar olmak üzere yılda 400 binden fazla insanı öldürüyor. 10 sıtma ölümünden 9’unun sorumlusu olan P falciparum paraziti, 200 milyondan fazla insanı enfekte etti. Lancet Infectious Diseases dergisinde yer alan ikiz çalışmada, Tayland, Vietnam ve Kamboçya’nın bazı bölgelerinde bulunan en yaygın sıtma parazitlerinin yaklaşık yüzde 80’inin, en yaygın sıtma ilaçlarına karşı dirençli olduğu yazıldı. Ayrıca, Plasmodium falciparum parazitlerinin, en güçlü savunma ilaçlarından birine karşı direnç kazandığı ve vakaların yarısında tedavinin başarısız olduğu da belirtildi.

Çalışmayı koordine eden Wellcome Sanger Enstitüsü ve Oxford Üniversitesi‘nden Olivo Miotto bir açıklama yaptı. Miotto, “Bu endişe verici bulgular, Plasmodium falciparum‘un ilaca karşı direnç sorununun, Güneydoğu Asya’da 2015’ten bu yana önemli ölçüde kötüleştiğini gösteriyor. Bu parazit suşu, yeni bölgeleri istila etme ve yeni genetik özellikler kazanma yeteneğine de sahip.” dedi. Miotto, sıtma vakalarının çoğunun meydana geldiği Afrika’ya da yayılan parazit konusunda uyarıda bulundu.

Araştırmacı Roberto Amato, P falciparum hakkında, “Yerel sıtma parazitlerinin yerini alarak agresif bir şekilde yayıldığını ve Vietnam, Laos ve kuzeydoğu Tayland’da baskın hale geldiğini keşfettik.” diyor.

Doktorlar, direnç belirtileri görmeden önce 2013’te DHA-PPQ olarak bilinen bir ilaç bileşimi ile başlangıçta parazite karşı etkili oldu. Son çalışmalara göre DHA-PPQ,  güneybatı Vietnam’da yüzde 53, kuzeydoğu Tayland’da ise yüzde 87 oranında başarısız oldu.

Kaynak;

The Guardian