Haber

İklim grevleri tüm dünyayı kuşatıyor

İklim grevleri bugün dünyanın dört bir yanında devam ediyor. Türkiye’nin de birçok bölgesinden “İklim İçin Cuma” eylemlerine destek verildi.

Greta Thunberg’in (16) İsveç Parlamentosu önünde her cuma günü, okulu asarak başlattığı “İklim için okul grevleri” devam ediyor. 20-27 Eylül tarihleri arasında tüm dünyada yapılması planlanan eylemlere bugün başlanıldı. Geçtiğimiz aylarda öğrencilerin katılımıyla yapılan grevlere, bu kez sendikalar yetişkinler de destek veriyor.

“Gelecek İçin Cuma” eylemleri ile Greta Thunberg, tüm dünyada iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik etkili grevlerin başlamasını sağladı. Henüz 15 yaşında iken Thunberg, tek başına ilk olarak geçtiğimiz yıl ağustos ayında okula gitmeyerek bu eylemleri başlattı. Genç aktivistin, Stockholm’deki İsveç Parlamentosu’nun önünde oturarak başlattığı iklim değişikliği ile mücadele eylemleri hükümetlere, bir an önce harekete geçmeleri ve yeni kararlar almaları için bir çağrı niteliğinde. Tüm dünyadan destek alan ve 2019 yılı içinde 2 büyük eylem ile yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı eylemlerde gençler, hükümetlerden, geleceklerinin alınmamasını istiyor.

Twitter’da etiketi ile paylaşılan eylemlere ilişkin görüntüleri derledik. Greta Thunberg, grev süresince Twitter’da paylaşılan görüntüleri retweetleyerek takipçilerine ulaştırıyor. Thunberg’in retweetleri arasında İzmir de vardı. İzmir’de düzenlenen eyleme birçok çocuk ve yetişkin katıldı.

Greta Thunberg’in İzmir’deki eyleme ilişkin paylaştığı tweet;

Sıfır Gelecek ekibi, İklim İçin Cuma eylemlerinin Türkiye’deki en büyük destekçisi konumunda. Ekip, eylemlere ilişkin farklı illerden görüntüleri yayımlıyor. Sıfır Gelecek, İstanbul’daki eylemin başlangıç noktasının Yoğurtçu Parkı olduğunu geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Bugün de bir tweet atarak, eylemden bir video görüntü yayımladı;

İklim İçin Cuma eylemlerinin yapıldığı bir diğer ilimiz, başkent Ankara. Ankara’da Kuğulu Park’ta toplanan çevreci gençler, eylemlere desteklerinin tam olduğunu gösterdi;

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eylemlere desteğini attığı tweetle gösterdi. Mansur Yavaş, tweetinde, Tüm dünyayla aynı anda başlayan ve ülkemizde de büyük ses getiren Küresel İklim Grevi’ni geleceğimiz adına çok olumlu buluyorum. Bugün @gretathunberg sayesinde tüm dünya ‘Global İklim Krizi’nin farkında. Dünyamızı ve geleceğimizi çocuklarımızla birlikte koruyacağız.” ifadelerini kullandı.

İklim İçin Cuma grevine dünyanın dört bir yanından büyük çaplı katılım oldu.

Melbourne, Avustralya’dan bir görüntü;

Atina, Yunanistan;

Londra, İngiltere;

Kolombiya, Güney Amerika;

Brezilya’da maden işçileri de eylemlere destek vererek, sendikaların desteğini göstermiş oldu;

Hamburg, Almanya’da 70 bin kişi iklim grevine katılım gösterdi;

Uganda’dan görüntüler;

Belfast, Kuzey İrlanda;

İslamabad, Pakistan;

Montpellier, Fransa;

Johannesburg, Güney Afrika;

Krakov, Polonya;

Kaynaklar;

#ClimateStrike Twitter paylaşımları

Washington Post – Greta Thunberg ve İklim İçin Cuma eylemleri

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Kadıköy iklim grevine ev sahipliği yapacak - "Gelecek için Cuma"

Haber

Greta Thunberg OPEC'in açıklamalarını memnuniyetle karşıladı

Haber

Greta Thunberg Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Haberİklim

11 yaşındaki Atlas "İklim İçin Okul Asma Eylemi"ne destek verecek

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir