İklim grevleri tüm dünyayı kuşatıyor

5 dakikalık içerik

İklim grevleri bugün dünyanın dört bir yanında devam ediyor. Türkiye’nin de birçok bölgesinden “İklim İçin Cuma” eylemlerine destek verildi.

Greta Thunberg’in (16) İsveç Parlamentosu önünde her cuma günü, okulu asarak başlattığı “İklim için okul grevleri” devam ediyor. 20-27 Eylül tarihleri arasında tüm dünyada yapılması planlanan eylemlere bugün başlanıldı. Geçtiğimiz aylarda öğrencilerin katılımıyla yapılan grevlere, bu kez sendikalar yetişkinler de destek veriyor.

“Gelecek İçin Cuma” eylemleri ile Greta Thunberg, tüm dünyada iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik etkili grevlerin başlamasını sağladı. Henüz 15 yaşında iken Thunberg, tek başına ilk olarak geçtiğimiz yıl ağustos ayında okula gitmeyerek bu eylemleri başlattı. Genç aktivistin, Stockholm’deki İsveç Parlamentosu’nun önünde oturarak başlattığı iklim değişikliği ile mücadele eylemleri hükümetlere, bir an önce harekete geçmeleri ve yeni kararlar almaları için bir çağrı niteliğinde. Tüm dünyadan destek alan ve 2019 yılı içinde 2 büyük eylem ile yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı eylemlerde gençler, hükümetlerden, geleceklerinin alınmamasını istiyor.

Twitter’da #ClimateStrike etiketi ile paylaşılan eylemlere ilişkin görüntüleri derledik. Greta Thunberg, grev süresince Twitter’da paylaşılan görüntüleri retweetleyerek takipçilerine ulaştırıyor. Thunberg’in retweetleri arasında İzmir de vardı. İzmir’de düzenlenen eyleme birçok çocuk ve yetişkin katıldı.

Greta Thunberg’in İzmir’deki eyleme ilişkin paylaştığı tweet;

Sıfır Gelecek ekibi, İklim İçin Cuma eylemlerinin Türkiye’deki en büyük destekçisi konumunda. Ekip, eylemlere ilişkin farklı illerden görüntüleri yayımlıyor. Sıfır Gelecek, İstanbul’daki eylemin başlangıç noktasının Yoğurtçu Parkı olduğunu geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Bugün de bir tweet atarak, eylemden bir video görüntü yayımladı;

İklim İçin Cuma eylemlerinin yapıldığı bir diğer ilimiz, başkent Ankara. Ankara’da Kuğulu Park’ta toplanan çevreci gençler, eylemlere desteklerinin tam olduğunu gösterdi;

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eylemlere desteğini attığı tweetle gösterdi. Mansur Yavaş, tweetinde, Tüm dünyayla aynı anda başlayan ve ülkemizde de büyük ses getiren Küresel İklim Grevi’ni geleceğimiz adına çok olumlu buluyorum. Bugün @gretathunberg sayesinde tüm dünya ‘Global İklim Krizi’nin farkında. Dünyamızı ve geleceğimizi çocuklarımızla birlikte koruyacağız.” ifadelerini kullandı.

İklim İçin Cuma grevine dünyanın dört bir yanından büyük çaplı katılım oldu.

Melbourne, Avustralya’dan bir görüntü;

Atina, Yunanistan;

Londra, İngiltere;

Kolombiya, Güney Amerika;

https://twitter.com/Jimesaurus/status/1175034938422435840

Brezilya’da maden işçileri de eylemlere destek vererek, sendikaların desteğini göstermiş oldu;

Hamburg, Almanya’da 70 bin kişi iklim grevine katılım gösterdi;

Uganda’dan görüntüler;

Belfast, Kuzey İrlanda;

https://twitter.com/sazzlerb/status/1175037447547367426

İslamabad, Pakistan;

Montpellier, Fransa;

Johannesburg, Güney Afrika;

Krakov, Polonya;

Kaynaklar;

#ClimateStrike Twitter paylaşımları

Washington Post – Greta Thunberg ve İklim İçin Cuma eylemleri