iklim değişikliği
//

İklim Değişikliği Sel Oluşumunun Habercisi Olabilir mi?

5 dakikalık içerik

Uzmanlar geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan şiddetli sel felaketini değerlendirdi. Peki iklim değişikliği sellerin habercisi olabilir mi? Ani yağışlar neden sele dönüşüyor? Tüm detaylar haberimizde…

istanbulda sel
Görsel: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Meteoroloji uzmanları, sel felaketinin iklim değişikliğinden kaynaklandığı anlatılırken, meydana gelen hava olaylarının İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde daha şiddetli olabileceğini söylüyor. Araştırmacılar, İstanbul’da yaşanan selin ardından yaptıkları değerlendirmede iklim değişikliğinin fosil yakıtların fazla kullanımı, sanayinin ilerlemesi ve fabrika atıklarının da katkısıyla oluştuğunu ortaya koydular. Atmosfere salınan sera gazları atmosferin sıcaklığını artırdığı için çeşitli hava değişimlerine kapı aralıyor. Bu hava değişimlerinin en belirgin hissedildiği iller ise şüphesiz büyük şehirler oluyor. Normal mevsimlerde oluşan yağışlar yerini kuraklığa bırakırken ani yağışlar bir anda sele ve hortuma dönüşüyor. Son zamanlarda yaşanan sel felaketlerinin, aynı zamanda 6 Eylül’de Muğla’da görülen hortumun ana nedeni ise bu durum.

Soğuk Hava ve Sıcak Denizlerin Karşılaşması Ana Neden

TRT Habere konuşan Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Güven Özdemir, “İklim değişimi hava değişimlerini kaçınılmaz kılıyor” dedi. İklim değişiminin atmosferde meydana gelen hava olaylarının farklı şekillerde ve farklı kuvvetlerde hissedilmesine yol açtığını söyleyen Özdemir, bunların ana sebebinin fosil yakıtların aşırı kullanılması olduğunu açıkladı. Özdemir, İstanbul’un bazı bölgelerinde kuvvetli yağış görülürken bazı bölgelerinde ise hiç yağış görülmemesinin sebebinin soğuk hava ve sıcak denizlerin karşılaşmasıyla bağlantılı olduğunu dile getirdi.

Teknik olarak, Karadeniz’den gelen soğuk hava kütlesi denizlerin sıcaklığıyla karşılaşıp üst seviyelerde yağışa sebep oldu. Bu durum ise Arnavutköy, Bağcılar, Küçükçekmece, Halkalı’ da açık bir şekilde kendini belli etti. Sıcak ve soğuk havanın karşılaşmasının yanında rüzgarında kuvvetli olması seli kaçınılmaz kıldı. Metrekareye 125-130 kilogramın iki saat içinde düşmesi, betonlaşma, rüzgâr faktörleri ise gözden kaçırılmaması gerekir.

İklim-değişikliği-sellerin-habercisi-olabilirmi
Görsel: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Uyarılara Dikkat Etmek Şart

Bu tür ani yağışların kış aylarında daha da artacağını belirten meteoroloji uzmanları, kar ve yağmura karşı tedbirli olmak gerektiğini vurguluyor. Ani yağışlardan olumsuz etkilenmemek için Meteoroloji Müdürlüğünün uyarılarına dikkat edilmesi şart. İklim değişikliğiyle mücadele için uzmanlarla senkron hareket etmek hepimizin görevi olduğu gibi şehirlerin sürdürülebilir hale gelmesi önemli.

Kaynakça:

Hava Forum

Wikipedia