//

İklim Değişikliği Nedeniyle Dünyanın Alt Atmosferi Yükseliyor

2 dakikalık içerik

Daha yüksek sıcaklıklar, troposferin üst sınırını yukarı doğru genişlemeye zorluyor.

Son 40 yılda Kuzey Yarımküredeki hava balonları tarafından toplanan atmosfer okumaları, iklim değişikliğinin troposferin üst sınırını (yere en yakın gökyüzü dilimi) her on yılda 50 ila 60 metre hızla sürekli olarak yukarı doğru ittiğini ortaya koyuyor.

Toronto Üniversitesi çevre bilimcileri, sıcaklığın bu değişimin arkasındaki itici güç olduğunu söylüyor. Troposferin yüksekliği dünya çapında değişiklik gösteyor, tropik bölgelerde 20 km civarı iken kutuplarda yedi kilometreye kadar düşüyor. Yıl boyunca troposferin üst sınırının sıcaklık artışıyla genişlediği veya soğuk hava etkisiyle daraldığı biliniyor. Doğal olarak bu oran mevsimsel olarak yükselip düşmektedir. Ancak sera gazları atmosferde daha fazla ısı tuttukça, troposfer atmosfere doğru genişlemektedir.

Araştırma ekipleri, troposferin 1980’den 2020’ye kadar ortalama 200 metre yükseldiğini ortaya koydu. Neredeyse tüm hava olayları troposferde meydana geliyor. Ancak bu değişimin hava olayları üzerinde büyük bir etkisinin olmadığını belirtiliyor. Yine de bu araştırma, iklim değişikliğinin dünyamız üzerindeki etkisinin önemli bir hatırlatıcısı.

Küresel ısınma belirtilerini çevremizdeki buzulların geri çekilmesinde ve deniz seviyesinin yükselmesinde görüyorduk. Şimdi ise troposferin yüksekliğinde görüyoruz.

Kaynak: Continuous rise of the tropopause in the Northern Hemisphere over 1980–2020 doi: 10.1126/sciadv.abi8065.