DoğaHaber

İki Caretta caretta vahşice öldürüldü

caretta carettalar öldürüldü

Belek’te geçtiğimiz hafta tüfekle vurularak öldürülen Caretta caretta‘nın ardından, dün de bıçakla öldürülmüş bir Caretta caretta bulundu.

Caretta carettaların Akdeniz’deki en büyük yuvalama alanlarından olan Belek, Caretta carettaların öldürülmesi ve yuvalarının yok edilmesiyle gündemden düşmüyor. Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Ali Fuat Canbolat, Belek’in Boğazkent kumsalında bir hafta önce tüfekle vurularak öldürülen Caretta caretta bulduklarını söyledi.

Canbolat, dün yaptığı açıklamanın devamında ise yine aynı bölgede yumuşak dokusu bıçaklanacak öldürülen bir Caretta caretta bulduklarını ifade etti. Dr. Canbolat tepkisini, “Nasıl bir mantık anlamıyorum. Çok üzücü bir görüntü. İnsanlar bir hayvana nasıl ateş eder. Nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar bunlar.” diyerek dile getirdi.

EKAD Başkanı Ali Fuat Canbolat, “İnsanlar çıldırmış olmalı” sözleriyle tepkisini sürdürdü: “Geçmiş yıllarda sahile daha çok ölü kaplumbağa vuruyordu ve ölüm nedenini anlamıyorduk. Ama yaklaşık bir hafta önce tüfekle öldürülmüş, bugün de bıçak saplanmış Caretta caretta ölüsü bulduk. Artık doğayla barışalım. Belek bölgesi caretta carettaların yuvalama alanı ama bunun değerini bilmiyoruz. Bunu değer haline getirmek zorundayız. İnsanlar pelikanla turizm yapıyor, biz kaplumbağaların değerini neden bilmiyoruz? Turizm açısından da çok önemli hayvanlar.”

Kaynak;

NTV

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Özel HaberlerTürkiye

2019'un "En"leri - Türkiye'de yılın bilimsel / çevresel olayları ve gelişmeleri

Haber

Akaryakıt şirketinin çalışması Caretta carettaların ölümüne sebep oldu

Haber

Sürülen alanlarda kaybolan caretta carettaların yuva sayısı 100'ü aştı

DoğaHaber

Caretta caretta yuvalama alanı sürüldü; 50 yuva yok oldu

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir