Mars Topluluğu

IKEA ve Mars Society gönüllüleri bekliyor!

6 dakikalık içerik

IKEA , Mars Çölü Araştırma İstasyonu’nda çalışmalara destek veriyor. IKEA ve Mars Society bir araya gelerek, mobilyacılıkta iyi olan Mars gönüllülerini istasyona kurulacak yeni modeller için yardıma çağırdı. 

IKEA, mobilyacılıkta, marangozlukta kendine güvenen, mobilya montajı yapmayı sevenleri Mars Society’nin (Mars Topluluğu) çalışmalarına davet ediyor. Mars Society, Amerika Birleşik Devletleri Utah eyaletine bağlı Hanksville kasabasında Mars Çölü Araştırma İstasyonu‘nu kurmuştu. 2001’den bu yana, laboratuvar, yaşam alanları, gözlemevleri, bir tamirhane ve bir sera içeren küçük bir kompleks olan Mars Çölü Araştırma İstasyonu, Mars’taki gerçek bir üs için deneme alanı görevini üstleniyor. Mars Çöl Araştırma İstasyonu, bilim insanları ve öğrencilere bir seferde iki ila üç hafta ev sahipliği yaparak, Kızıl Gezegen’de nasıl bir hayat yaşayacaklarını simüle etmelerine yardımcı oluyor. Mars Society’nin, 40’tan fazla ülkeden 10 bin küsur Mars gönüllüsü üyesi bulunuyor. 

Mars Çölü Araştırma İstasyonu ‘nda neler yapılıyor?

Topluluk, Mars Çölü Araştırma İstasyonu’nun Hab ve Science Dome‘de yeni modeller kurulmasına yardımcı olması için duyuru yaptı. Ekip, 22 – 25 Ekim tarihleri arasında IKEA çalışma ekibine katılmak isteyen gönüllüleri bekliyor. Tüm oturum boyunca yardımcı olmayı kabul edenler, mürettebat bölgesindeki istasyonda yatılı (toplamda 3 gece) kalabilecek. Mars Society açıklamasında, Grand Junction, Colorado’dan istasyona gidiş ve dönüş ulaşımının sağlanılacağını ifade etti. 

Kamp yapmak, Hanksville’de kalmak ve kendi araçlarıyla seyahat etmek isteyen gönüllüler daha kısa bir süre gönüllü olabilecek. Ancak en az bir günlerini istasyonda geçirmeleri gerekiyor. Mars Society, bir uyarıda bulunarak gerçekten gönüllü olmak isteyenlerin başvuruda bulunmasını ve kabul edenlerin istasyonda 3 gece kalabileceğinden emin olmalarını istedi. 

IKEA ne yapmak istiyor? 

Mars Çölü Araştırma İstasyonu’nda IKEA ekibi. Foto; Courtesy IKEA

İsveç merkezli mobilya mağazası zinciri IKEA, 2017 yılından beri Mars Society ile işbirliği yapıyor ve Mars’tan ilham almak istiyor. Şirket, 2017 yılı yazında Mars’ta yaşamın nasıl olacağını ve şirketin uzay ajansının küçük alanlarda yaşama bilgisini ürünlerine nasıl uygulayabileceğini öğrenmek için NASA ile işbirliği yapacağını açıklamıştı. 

Şirketin tasarımcılarının Mars’ta yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlaması için IKEA, Utah Çölü’ndeki istasyonda üç gün boyunca beş kişiyi yaşamaya gönderdi. IKEA ekibi, mühendisler ve uzay mimarı Constance Adams ile Mars’ın simülasyonu olarak işlev gören istasyonda, üç gün boyunca derslere ve günlük rutinlere katıldı, Mars yüzeyinde çalışmaların nasıl yapıldığını anlamak için istasyonun dışında gezdi. 

Peki, IKEA Mars için tasarımlar mı yapacak? Bu konuda, IKEA’nın bir sözcüsü şirketin NASA için herhangi bir tasarım sözünün bulunmadığını söyledi. IKEA, kentleşme eğilimlerinin insanların daha az kişisel alana sahip olduğu düşünüldüğünde, küçük alanlar hakkında derinlemesine düşünebilmek ve bu şekilde tasarımlar yapabilmek için böyle bir projeye dahil oldu. Bir yetkili bu durumu, bir yıl süren bir uzay mekiğinde seyahat etmek ile sıkışık bir apartmanda yaşamaya benzetti. 

Gönüllü olmak isteyenler, [email protected] adresine mail atarak iletişime geçebilir. 

Kaynaklar;

Mars Society

Fast Company