İbn-i Sina Tıppın Kanunu

İbn-i Sina’nın Tıbbın Kanunu eserinin İrlanda dilinde tercümesi bulundu

3 dakikalık içerik

İbn-i Sina’nın (Batı’daki adıyla Avicenna) Tıbbın Kanunu kitabının İrlanda diline çevrilmiş tercümesi bulundu. El yazması metin kesilmiş, katlanmış ve 1530’larda Londra’da basılmış yerel yönetim hakkında cep boyutundaki bir Latince kitabın kapağına dikilmiş haldeydi.

İbn-i Sina’nın Tıbbın Kanunu kitabının tercüme el yazması sayfası, 16. yüzyıldan beri Cornwall bölgesinde yaşayan bir İngiliz aileye ait. Ailenin günümüzdeki bireyleri el yazması metin hakkında University College Cork profesörü İrlandalı Padraig Machain’e danıştı. Ardından yapılan araştırmalarda, Dublin İleri Araştırmalar Enstitüsü’nden Ortaçağ İrlanda tıbbı konusunda uzman profesör Aoibheann Nic Dhonnchadha, el yazması sayfanın Tıbbın Kanunu eserinin İrlanda dili tercümesi olduğunu söyledi.

Padraig Machain, “Tıbbın Kanunu kitabına İrlanda dilinde tıbbi metinler yoluyla referanslar varken, artık ilk defa Tıbbın Kanunu kitabının İrlanda diline çevrildiğini öğreniyoruz. Bu parça çok büyük bir el yazmasından gelmiş olmalı. Eski el yazmalarından kesilen parşömenlerin daha sonraki kitapları bağlamak için kullanılması Avrupa geleneğinde alışılmadık bir durum değildir, ancak İrlanda dilinde yazılmış bir metin ilk kez net bir şekilde ortaya çıktı.” dedi.

Machin, açıklamalarının devamında, “Bulunan el yazması metin çenenin, burnun ve sırtın fizyolojisini ele alan, burnun en az kırılgan olan bölümlerini anlatıyor. Özellikle burun kemiklerinin kullanımını ayrıntıyla açıklayan metinde, burnun görevleri beyni sürekli olarak güçlendirmek için havayı tutmak, her harfin sesini açıklamaya yardımcı olmak ve üçüncü kullanım olarak da beyinden atılan fazlalıklar (bunların bir kısmı burnu besler) dışarı atmak olarak belirtilmiş.” ifadelerini kullandı.

Kitabın sahipleri, el yazması metnin kitaptan çıkarılmasını, dijitalleştirilmesini ve böylece insanların belgeye ulaşabilmesini istedi.

İbn-i Sina, 980 ile 1037 yılları arasında Özbekistan ve İran civarlarında yaşamış, tıpçı, astronom, yazar ve filozoftur. İbn-i Sina, tıp ve felsefe başta olmak üzere farklı alanlarda 200 kitap yazmıştır.

Kaynak; https://www.theguardian.com/books/2019/mar/07/surprise-as-unknown-irish-translation-of-ibn-sina-discovered-in-spine-of-book