greta thunberg film
/

I am Greta; Greta Thunberg’in hayatı belgesel oldu

Greta Thunberg'in hayatı belgesel oldu. Genç iklim aktivistinin hayatını konu edinen belgeselde Greta'nın ev yaşamından eylemlerine kadar birçok yönü gösteriliyor.

5 dakikalık içerik

Greta Thunberg’in hayatı belgesel oldu. İsveçli iklim aktivisti henüz 15 yaşındayken iklim değişikliğine dikkat çeken bir eylem başlatarak tüm dünyada yankı bulan eylemlerin öncüsü olmuştu. 

İklim aktivisti Greta Thunberg‘in hayatını konu edinen “I am Greta” isimli belgesel gösterime girdi. İsveçli yönetmen Nathan Grossman‘ın belgeseli, Greta’nın bilinen ve bilinmeyen birçok yönünü gözler önüne seriyor. Belgesel, asperger sendromlu (sosyal etkileşimde zorluk) bir genç kızın tüm dünyayı etkisi altına alan FridaysForFuture (Gelecek için Cuma) eylemlerini başlatarak nasıl lider olduğunu gösteriyor. I am Greta, genç aktivist Thunberg’in New York’taki Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi’nde konuşma yapmak için Atlantik Okyanusu’nu yelkenli yatla aştığı yolculuk ile sona eriyor. Hikayeyi bu kadar heyecan verici kılan şey ise, değişim arzusu ile politikacıların hissettiği aciliyet eksikliği arasındaki gerilim.

I am Greta isimli belgesel, Greta Thunberg’in iklim eylemlerini başlattığı döneme kadar uzanıyor. BBC‘nin haberine göre, yönetmen Grossman, Greta’nın eylem yaptığını duyduğunda merak edip heyecanlanıyor. Kamerasını alarak Greta’nın greve başlamasından birkaç gün sonra çekime başlayan Grossman, ilk başta hafıza kartından yer kazanmak için kamerasıyla düşük kaliteli bir modda çekim yapıyor. Yönetmen, Greta’nın hikayesinin yerel gazetelerde bir ihtimal şans bulabileceğinin düşünürken, aradan geçen zaman Greta’yı küresel çapta iklim eylemlerinin lideri haline getirdi.

Belgesel, iklim değişikliği eylem planı kampanyalarının Greta Thunberg’i derin depresyondan çıkarmaya nasıl yardımcı olduğunu vurguluyor. Eylemlerin etkisinin arttığı dönemde, Greta bir trende günlüğünü yazıyor. Bu sahnede, genç aktivist günlüğüne,“Sonunda bir şeylerin olması neredeyse tarif edilemez bir duygu. Benimle birlikte aynı şeylerle ilgilenen çok fazla insan var.” yazıyor ve gülümsüyor.

I am Greta belgeseli 16 Ekim 2020 günü Birleşik Krallık’ta gösterime girdi. Belgeselin, 13 Kasımda Hulu Tv’de yayımlanacağı açıklandı.

Küresel iklim eylemlerinin öncüsü; Greta Thunberg

greta thunberg iklim eylemleri
Greta Thunberg, başlattığı eylem ile iklim grevlerinde küresel çapta kitlelere öncülük etti.

Gelecek için Cuma eylemleri geçtiğimiz yıl dünya çapında 100’e yakın ülkede düzenlendi. Çocukların cuma günü okulu kırarak iklim değişikliğine karşı eyleme geçilmesi için yaptıkları bu grevin ilkini, Greta Thunberg 15 yaşında iken 2018 yılında tek başına yapmıştı. Greta’nın Stockholm’deki İsveç Parlamentosu’nun önünde oturarak başlattığı iklim değişikliği ile mücadele eylemleri, hükümetlere, bir an önce harekete geçmeleri ve yeni kararlar almaları için bir çağrı niteliğindeydi. Thunberg, tüm bu iklim çabalarından ötürü, geçtiğimiz yıl Norveç Parlamentosu tarafından Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterildi.

Belgeselin tanıtım fragmanı yayımlandı;

Kaynak;

I am Greta