homo erectus en son ne zamana kadar yaşadı

Homo erectus daha uzun süre yaşamış olabilir

4 dakikalık içerik

Homo erectus daha yakın bir tarihe kadar ve modern insanlarla aynı dönemde yaşamış olabilir. 

Homo erectus, soyu tükenmiş insansı türüdür ve bilim insanları tarafından insanların atası olarak kabul edilir. Homo erectus‘un yaklaşık olarak 1,9 milyon yıl öncesinden ortalama 250 bin yıl öncesine kadar yaşadığı düşünülüyordu. Ancak yeni bulgular, Homo erectus‘un daha yakın bir tarihe kadar – 117 bin ila 108 bin yıl öncesine kadar- yaşamış olabileceğini gösteriyor.

Yaklaşık 2 milyon yıl önce Afrika’da ortaya çıkıp, Avrupa ve Asya’nın bir bölümüne dağılan insan benzeri tür olan Homo erectus, yok olmadan önce son olarak Endonezya’nın Java adasındaki (Ngandong’da) Solo Nehri yakınında idi. Son Homo erectus‘a ait kalıntılar, 1930’lu yıllarda keşfedilmişti (12 kafatası ve bacak kemikleri). Bu son Homo erectus‘un, kaç bin yıl önce yaşadığı büyük bir tartışma konusuydu. Şimdi bir grup bilim insanı, son bilinen H. erectus‘un Güneydoğu Asya adasında ne kadar süre önce yaşadığına dair bir tartışmayı çözdüklerini ileri sürüyor.

Jeokronologlar Bandung Teknoloji Enstitüsü’nden (Endonezya) Yan Rizal ve Macquarie Üniversitesi’nden (Avustralya) Kira Westaway’in yönettiği ekibin çalışması Nature‘da yayımlandı. Ekip, çalışmasını fosillerin bulunduğu bölgedeki tortular sayesinde yaptı. Araştırmacılar daha yüksek olan tortuları daha eski tarihlere, daha alçak olanları ise daha yakın tarihlere göre sıraladı. Ekip, aynı zamanda H. erectus fosillerinin bulunduğu yeri ortaya çıkarıp insan olmayan hayvan fosillerini alandan kazarak tarihlendirdi. Ekibin analizi, bu son Homo erectus‘un yaşadığı tarihi 117 bin – 108 bin yıl öncesine kadar daralttı.

1996 tarihli bir çalışma, fosilleri 53 bin ila 27 bin yıl öncesine kadar tarihlemişti. Bu da H. erectus‘un Endonezya’daki Homo sapiens ile birlikte yaşadığını gösteriyordu. Ancak 2011 tarihli bir analiz, Java fosillerinin tahmini yaşını büyük ölçüde artırmış ve yaklaşık 550 bin yıl öncesine kadar çıkarmıştı. 2011 yılında Susan Antón liderliğindeki ekip, son Homo erectus’un 143 bin ila 546 bin yıl önce yaşadığını ileri sürmüştü. Bu tarih bölgeye modern insanlar gelmeden çok öncesini ifade ediyor. Şimdi ise Kira Westaway liderliğindeki bir ekip bu tarih aralığını daraltmış oldu. Bu çalışma, Homo erectus‘un modern insanlarla aynı dönemlerde de yaşadığını gösteriyor.

Kaynak;

Science News