//

Hippocamp’in Proteus’tan koptuğu belirlendi

3 dakikalık içerik

Neptün’ün mini uydusu Hippocamp’in, gezegenin uydularından Proteus’tan kopmuş olabileceği ileri sürüldü. Bu iddiayı NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı) İnternet sitesinde yayınladığı açıklama ile ortaya attı.

NASA’nın yayınladığı habere göre, California Üniversitesi, NASA Ames Araştırma Merkezi ve SETI Enstitüsü’nden bir grup araştırmacının iddiasına göre Hippocamp, Kuiper Kuşağı’ndan gelen bir gök taşının Neptün’ün büyük uydusu Proteus’a çarpması sonucu uydudan koparak oluştu.

Gökbilimciler Hippocamp için “Burada olmaması gereken Ay” diyor

Hippocamp, yaklaşık 20 mil yani 34 kilometre çapındadır. Hippocamp, Neptün’ün en dış yörüngesindeki Proteus’un daha önce bulunduğu yerdedir. Proteus’un kütle çekimiyle yörüngesini temizlerken kendisinin binde biri büyüklüğündeki bir gök cismini yok etmemiş olması da araştırmacıların dikkat çektiği bir konu. NASA’nın yayınladığı haberde bu konu şu şekilde ifade edildi: “Hippocamp adlı minik ay, alışılmadık bir şekilde Proteus adı verilen çok daha büyük bir Neptün ayına yakındır. Normalde, Proteus gibi bir ayın yörüngesel yolunu temizlerken yerçekimsel olarak bir tarafa süpürülmüş ya da küçük ayı yutmuş olması gerekir. Hippocamp büyük olasılıkla milyarlarca yıl önce bir kuyruklu yıldızın çarpışmasından kaynaklanan büyük ayın parçalanmış bir parçası.”

Uluslararası Astonomik Birliği’nin kuralları gereğince Neptün’ün uydularına sadece Yunan ve Roma mitolojisinden denizaltı canlılarının isimleri verilmesi gerekiyor. Hippocamp ise Yunan mitolojisinde yarı at yarı balık anlamında bir canlıdır.

Makale, Nature dergisinin bugün çıkan sayısında yer aldı.

Kaynak; https://solarsystem.nasa.gov/news/854/tiny-neptune-moon-may-have-broken-from-larger-moon/