Hindistan uzay aracı ile yeniden temas kurmaya çalışıyor; Chandrayaan-2

5 dakikalık içerik

Hindistan’ın Ay misyonu Chandrayaan-2, başarısızlıkla sonuçlandı. Hindistan Ulusal Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO), Pragyan keşif aracını taşıyan ve Vikram uzay aracının yerini tespit ettiklerini ve yeniden iletişim kurmaya çalıştıklarını açıkladı.

Cumartesi günü, Ay yüzeyine 2,1 km kala irtibatı kopan ve Ay’a sert bir iniş yapan Chandrayaan-2’nin iniş modülü, 22 Temmuz 2019 günü Satish Dhawan Uzay Merkezi‘ndeki ikinci rampadan fırlatılmıştı. Uzay aracı, 20 Ağustos günü Ay’ın yörüngesine girmiş, Vikram iniş modülü ise 2 Eylül tarihinde Chandrayaan-2’den ayrılmıştı.

ISRO başkanı Kialasavadivoo Sivan, dün yaptığı açıklamada, Vikram’ın yerinin tespit edildiğini ve yeniden iletişim kurulmaya çalışıldığını aktardı. Sivan, açıklamasında, “Vikram, muhtemelen Ay yüzeyine sert bir iniş yaptı” dedi.

Chandrayaan-2 ile Hindistan Ay’da su ve mineral arayacaktı

Vikram uzay aracı. Görüntü; PTI

Ay’ın güney kutbuna indirilmesi planlanan Chandrayaan-2, Ay’da su ve mineral arayacaktı. “Ay’ın karanlık yüzü” olarak belirtilen güney kutbunda ayrıca, Ay sarsıntıları da ölçülmeye çalışılacaktı. Keşif aracı Pragyan, 14 günlük yaşam süresinde Ay yüzeyinde 500 metre ilerleyebilecekti.

Eğer Chandrayaan-2 misyonu başarılı olabilseydi, Hindistan, ABD, Çin ve eski Sovyetler Birliği’nden sonra Ay’a uzay aracı göndermeyi başarabilen 4. ülke olacaktı. Chandrayaan-2 misyonu, düşük bütçesi ile de gündemdeydi. Hatta Avengers: Endgame filmi ile kıyaslandı; filmin bütçesi 356 milyon dolar ile uzay misyonunun bütçesinden iki kat fazla.

Hindistan başbakanı Narendra Modi, uzay görevlerine büyük önem veriyor. Zaman zaman Modi, ülkedeki açlık sorununa öncelik vermesi konusunda eleştiriliyor. Bunun yanısıra, Hindistan’ın uzay misyonlarına önem vermesinin, Mars’a insanlı görev başlatılması ve uzaya astronot gönderilmesine kadar birçok uzay misyonunun önünü açacağı konuşuluyor.

Chandrayaan-2 misyonunda birçok bilim kadını yer aldı

Chandrayaan-2 görevinde üst düzey iki kadın bilim insanının yer alması da görevin dikkat çeken gelişmelerinden oldu. Chandrayaan-2 proje direktörü Muthaya Vanitha ve görev direktörü Ritu Karidhal isimli iki bilim insanıydı.

Twitter’da Lagari de kadın bilim insanlarının çok sayıda olmasına dikkat çekti. Lagari, tweetinde, “Hindistan’ın dünkü Ay’a iniş denemesinde, en çok dikkat çeken görüntülerden biri de, komuta kontrol ekibinde çok sayıda bilim kadınının olmasıydı.” ifadelerini kullandı;

https://twitter.com/lagaribey/status/1170455518575517696

Hint haber ajansı, Asian News International (ANI), başbakan Modi’nin iniş anını, ISRO ‘nun Space Quiz yarışmasıyla belirlenen 60 öğrenci ile birlikte izlediğini duyurdu.

Hindistan Halk Partisi’nden Amit Malviya, Twitter’da Chandrayaan-2 misyonunun geçirdiği aşamaları anlatan kısa bir video görüntü paylaştı. Malviya’nın yayımladığı görüntüde, Chandrayaan-2’nin Ay yörüngesine girmesinden itibaren, çizdiği yol ve Ay’da yapması planlanan analizler yer alıyor;

Kaynaklar;

BBC News

ABC News