/

Hindistan Ay ‘ a gidiyor – Chandrayaan-2 fırlatıldı

3 dakikalık içerik

Hindistan’ın Ay misyonu Chandrayaan-2, dün fırlatıldı. Chandrayaan-2 uzay aracı, Hindistan’ın yerel saatiyle 14.43’te (TSİ 10.13’te), Sriharikota Uzay İstasyonu’ndan fırlatıldı. Uzay aracının, 23 günün sonunda Ay’ın yörüngesine girmeye başlayacağı açıklandı.

Chandrayaan-2 ile Hindistan’ın hedefi, Ay’ın karanlık yüzü olan güney kutbunda yaşam belirtileri aramak. Uzay aracının yolculuğu toplamda 48 gün sürecek. Görevin başarıyla gerçekleşmesi halinde Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Sovyetler Birliği’yle birlikte Ay’a yumuşak iniş yapan dördüncü ülke olarak kayıtlara geçecek. Chandrayaan-2, Hindistan’ın en güçlü roketi Geosynchronous ile fırlatıldı. Roket, 640 ton ağırlığa ve 44 metre yüksekliğe sahip. Chandrayaan-2, Ay’da su ve mineral arayacak, Ay sarsıntıları ölçecek.

The Guardian, Youtube kanalında Chandrayaan-2’nin fırlatılış anının video görüntüsünü yayınladı;

Hindistan ‘ın uzay yolculukları

Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Hindistan, Ay misyonunu başlatacaktı. Ancak insansız görev, fırlatılmadan 56 dakika önce ertelendi. Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), ertelemenin nedenini “teknik bir aksaklık” olarak gösterdi. İlerleyen günlerde Hint medyası, bilim insanlarının, roketin kriyojenik motorunda helyum doldurulurken bir sızıntı tespit ettiklerini ve bu yüzden görevin ertelendiğini yazdı. ISRO başkanı Kailasavadivoo Sivan, ajans personelinin hatayı düzeltmek için yorulmadan çalıştığını ve nihayetinde sızmayı engellediklerini açıkladı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, görevin tamamen yerli teknolojilerle üretildiğini söyledi.

Hindistan’ın ilk Ay misyonu, 2008’de yapılan Chandrayaan-1’di. Ay’ın dışında Hindistan, Mars’a da yolculuk yaptı. 2014 yılında Hindistan, Mars’ın yörüngesine uydu yerleştirerek, bu alanda da dördüncü ülke olmuştu. Ayrıca Hindistan, 2017 yılında tek seferde 102 uyduyu uzaya fırlatarak rekor kırdı.

Mart ayında, ülkenin kendi uydularından birini füze ile başarıyla düşürdüğü duyurulmuştu. Modi tarafından Hindistan’ın ulusal güvenliğinin bir atılımı olarak kutlanmış olmasına rağmen, füze testi NASA tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda astronotları tehdit ettiği ve yörüngede yüzlerce çöp yarattığı için eleştirildi.

Kaynaklar;

BBC Türkçe

The Guardian